• 2017-11-21

Taniec Albatrosa – spektakl dla niewidomych i słabowidzących

22 listopada Teatr Powszechny w Łodzi zaprasza na 58. premierę Teatru dla niewidomych i słabowidzących. W najbliższą środę zaprezentowana zostanie sztuka pt. Taniec albatrosa Géralda Sibleyrasa w reż. Ewy Pilawskiej.

Teatr dla niewidomych i słabo widzących (źródło: materiały prasowe organizatora)

Teatr dla niewidomych i słabowidzących (źródło: materiały prasowe organizatora)

Thierry – mężczyzna w pewnym wieku, nieugięty kawaler, zoolog – zaprasza swoją siostrę i przyjaciela do nowokupionego domu na wsi. Stara posiadłość ma być swoistym azylem dla niego i jego znacznie młodszej partnerki. Jednak weekend za miastem w gronie bliskich, który miał być przyjemną odskocznią od codzienności, okazuje się być pełnym komplikacji wstępem do czasem śmiesznych, czasem gorzkich perypetii bohaterów. Thierry, jego siostra Françoise i przyjaciel Gilles za wszelką cenę chcą bowiem zatrzymać czas i sami sobie udowodnić, że wciąż są młodzi i mogą zacząć wszystko od nowa. Chodząc na marsze w obronie pokoju, a mądrościami rodem z gazetowych poradników o zdrowym stylu życia pokrywając swój lęk przed samotnością, starością, nie przyznają się sami przed sobą, że życie przecieka im przez palce. A w głębi duszy nieustannie marzą by choć raz zatańczyć tytułowy taniec albatrosa.

Taniec albatrosa to ciepła komedia jednego z ciekawszych współczesnych dramaturgów francuskich Géralda Sibleyrasa, który w doskonały sposób obrazuje współczesne społeczeństwo. Sibleyras po raz kolejny daje się poznać jako baczny i wnikliwy obserwator, potrafiący w punkt zdiagnozować nasze lęki, frustracje i przywary. Pisząc o nich wszystkich z ogromnym poczuciem humoru i wyrozumiałością, sprawia, że bawiąc się, jednocześnie odnajdujemy na scenie cząstkę siebie i osób znanych nam z prawdziwego życia.

Gérald Sibleyras – urodzony w 1961 roku, francuski dramatopisarz, autor scenariuszy i słuchowisk radiowych. Pierwsze jego sztuki teatralne: Beret z żółwia – premiera 1999 i Un petit jeu sans conséquence (w Polsce grana pod tytułem Ryzykowna zabawa) – premiera 2002 powstały we współpracy z Jeanem Dellem. Ta druga stała się wielkim sukcesem i otrzymała kilka nominacji do najważniejszej francuskiej nagrody teatralnej – Molierów w 2003 roku, w tym dla autorów. Zaadaptowana została również na scenariusz filmowy. Kolejna sztuka Wiatr w topolach z 2003 roku – już samodzielnie napisana przez Sibleyrasa – była również nominowana do Molierów i wystawiona w Londynie pod tytułem Heroes w adaptacji Toma Stopparda. Następna sztuka Sibleyrasa – Napis miała swoją premierę w 2004 roku w paryskim teatrze Petit Montparnasse i podobnie, jak poprzednie sztuki tego autora, zebrała kilka nominacji do Molierów i nagrodę za jedną z ról aktorskich. Sztuka grana z ogromnym powodzeniem na scenach Europy i w Polsce, wystawiona została również w Teatrze Powszechnym w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza.

Gérald Sibleyras, Taniec Albatrosa
22 listopada 2017 roku
Teatr Powszechny w Łodzi

Dodaj komentarz