Architektura prosta jak raz, dwa, trzy!

Jeszcze do 9 grudnia w Służewskim Domu Kultury w Warszawie odbywają się rodzinne warsztaty architektoniczne Przypadek miasto dla dzieci w wieku od 6 do 10 lat. Młodzi architekci w każdą sobotę poznają słynne projekty z różnych epok i zakątków świata oraz tworzą własne budowle. Najbliższe zajęcia – odbywające się pod hasłem Czy można zamieszkać w fabryce? Architektoniczne eksperymenty – odbędą się 25 listopada.

„Przypadek miasto” – plakat cyklu (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Przypadek miasto” – plakat cyklu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dotąd uczestnicy warsztatów Przypadek miasto zwiedzali starożytne piramidy i amfiteatry, zajrzeli do średniowiecznych osad i świątyń, a także dowiedzieli się, czym miało być miasto idealne, co charakteryzowało architekturę baroku i jak wprowadzano zieleń w miastach. Ważną część każdego spotkania stanowi praca warsztatowa – realizacja projektu inspirowanego tematem danych zajęć.

Architekturę najlepiej poznaje się przez bezpośredni kontakt – tłumaczy zamysł warsztatów Patrycja Jastrzębska, pomysłodawczyni cyklu. – Można to osiągnąć, oglądając lub zwiedzając słynne budynki i przebywając w dobrze zaprojektowanych przestrzeniach. W cyklu Przypadek miasto idziemy krok dalej. Dzieci same tworzą swoje budowle, a nawet całe układy urbanistyczne. Wymaga to głębszego namysłu, a przy okazji stanowi świetną zabawę.

Listopadowe i grudniowe zajęcia wprowadzą uczestników w świat architektury dwudziestego wieku.

Współczesne technologie dają architektom ogromne możliwości. To zachęcało wielu twórców do eksperymentowania. Założenia, które stoją za niektórymi realizacjami, nie zawsze są oczywiste – wyjaśnia Marta Baranowska, jedna z osób prowadzących warsztaty. – Pytania zawarte w tytułach warsztatów Budynek czy statek kosmiczny? oraz Czy można zamieszkać w fabryce? zadamy dzieciom całkiem serio… i zobaczymy, do jakich odpowiedzi poprowadzi nas ich wyobraźnia.

Terminy i tematy najbliższych warsztatów:
25 listopada o godzinie 11.00 – Czy można zamieszkać w fabryce? Architektoniczne eksperymenty
2 grudnia o godzinie 11.00 – Budynek czy statek kosmiczny?
9 grudnia o godzinie 11.00 – Architektoniczna mapa świata

Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku od 6 do 10 lat i ich opiekunów. Szczegółowe informacje wraz z terminami i tytułami warsztatów są dostępne na stronie Tu było, Tu stało oraz na Facebook’u.

Cykl warsztatów Przypadek miasto
Do 9 grudnia 2017 roku
Służewski Dom Kultury w Warszawie

Dodaj komentarz