O problemach reaktywacji. Maciej Miłobędzki w cyklu Elementy Architektury

Instytut Architektury oraz Goethe-Institut w Krakowie zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu Elementy Architektury. 29 listopada wykład pt. Problemy reaktywacji wygłosi Maciej Miłobędzki z JEMS Architekci.

Elementy Architektury: Problemy reaktywacji (źródło: materiały prasowe organizatora)

Elementy Architektury: Problemy reaktywacji (źródło: materiały prasowe organizatora)

Miasta masowo pozbywają się coraz to młodszych budowli. Paradoksalnie wyburzane są te obiekty, które zaprojektowano z myślą o elastycznym użytkowaniu, łatwym, niekłopotliwym dostosowywaniu się do zmieniających się z czasem potrzeb i wymagań technologicznych. Usuwane są przykłady architektury wysokich i złożonych technologii, tak instalacyjnych, jak i konstrukcyjnych czy fasadowych. Usuwane i zastępowane często obiektami podobnymi, tyle że nowszymi.

Poprzecinane żelbetowe półki, gęste wiązki przewodów, rur, powyginane profile stelaży okładzin galanterii wykończeni ścian, sufitów i podłóg, składają się na przerażający obraz sekcji zwłok nowoczesnej architektury. Straty środowiskowe, marnotrawstwo energii, surowców i materiałów przybierają coraz to większe rozmiary.

Wbrew upowszechnionym sądom funkcja budynku jest jego najmniej trwałą cechą, zaś wysoka technologia przyspiesza jego starzenie się i odejście. Próby uzdrawiania są kłopotliwe i nieopłacalne.

Na przykładzie „ożywianych” czy reaktywowanych przez JEMS architekci budynków (tych zabytkowych i całkiem nowych), Maciej Miłobędzki opowie o trwałym i odpowiedzialnym projektowaniu, dostosowywaniu się architektury do szybko zmieniających się warunków społecznych, utylitarnych, technicznych czy cywilizacyjnych. Projekty JEMS Architekci uzupełnione będą przykładami architektury podejmującej w różnych miejscach na świecie podobną problematykę, a także studenckimi projektami wykonanymi pod kierunkiem studia JEMS i badającymi możliwości tworzenia nowych bardziej uniwersalnych, a przez to trwałych wzorców budowania.

Problemy reaktywacji? (źródło: materiały prasowe organizatora)

Problemy reaktywacji? (źródło: materiały prasowe organizatora)

Maciej Miłobędzki to architekt urodzony w 1959 roku w Warszawie. W 1985 ukończył Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej. W latach od 1984 do 1988 pracował w Spółdzielni Pracy Twórczej Architektów i Artystów Plastyków ESPEA. Od 1988 roku współzałożyciel i wspólnik JEMS Architekci. Wykładowca na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.

Odpowiada między innymi za takie projekty, jak: Siedziba AGORY S.A w Warszawie, Budynek TRIO w Warszawie, Skwer Hoovera w Warszawie, Rozbudowa Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu, Rozbudowa Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Międzynarodowe Centrum Konferencyjne w Katowicach, Przebudowa i rozbudowa Hali Koszyki w Warszawie.

Cykl wykładów Elementy Architektury
Instytut Architektury i Goethe-Institut, Kraków
Wykład Macieja Miłobędzkiego Problemy reaktywacji
29 listopada o godzinie 18.00
Goethe-Institut, Kraków

Dodaj komentarz