• 2017-11-21

Dzienniki Gwiazdowe Stanisława Lema w Teatrze Groteska

Klasyczne utwory literackie w Tatrze Groteska, obecne są od początku jego istnienia. Teraz Groteska po raz kolejny udowodnia swoje zamiłowanie do klasyki. Dzienniki gwiazdowe biorą udział w konkursie inscenizacji organizowanym przez Instytut Teatralny Klasyka Żywa. Spektakl będzie można zobaczyć w ostatnie dni listopada na scenie gościnnej Teatru Groteska, w Nowym Centrum Administracyjnym w Nowej Hucie.

„Dzienniki Gwiazdowe”, fot.Grzegorz Mart (źródło:materiały prasowe organizatora)

„Dzienniki Gwiazdowe”, fot. Grzegorz Mart (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dzienniki gwiazdowe Stanisława Lema to podróż Ijona Tichy’ego w głąb siebie, która obnaża słabości ludzkiego charakteru: skłonność do zdrady, tchórzostwo czy konformizm. Lem wnikliwie analizuje w nich materialny i duchowy dorobek cywilizacji, ludzką naturę oraz konsekwencje rozwoju techniki i nauki. Według organizatorów Klasyka Żywa to dawny tekst, który bez problemu odnajduje się w teraźniejszości, niosąc wartości i inspirując nie tylko samych artystów, ale także publiczność. Utwór Lema doskonale wpisuje się więc w główne założenia konkursu. Oprócz scenicznego potencjału, który w sobie kryje, porusza też aktualne i trapiące dzisiejszą społeczność kwestie, tym samym stając się dosłownie klasyką żywą.

Konkurs ma motywować współczesnych twórców polskiego teatru do zainteresowania dawną literaturą, która może stać się przedmiotem interpretacji i dialogu z odbiorcami również na scenie. W Dziennikach gwiazdowych autorzy przedstawienia – Małgorzata Zwolińska (inscenizacja, adaptacja i teksty piosenek) oraz Adolf Weltschek (reżyseria) podchodzą do podejmowanych tematów z dystansem, posługując się groteską, ironią i sarkazmem. Inscenizacja Zwolińskiej w sposób niezwykle jasny i zrozumiały wyjaśnia najbardziej złożone sensy zawarte w podróży Tichy’ego, zachowując jednocześnie to, co 
w opowiadaniach niezwykle ważne – humor i ciepły, serdeczny stosunek do zmagań bohatera z napotykanymi przeciwnościami. Ten oparty na wyjątkowej prozie spektakl, adresowany do dorosłych i młodzieży, pokazuje widzom cząstkę ich samych, czym często zmusza ich do refleksji.  Spektakle, które zakwalifikują się do drugiego etapu będą miały możliwość zaprezentowania inscenizacji podczas 43. Opolskich Konfrontacji Teatralnych Klasyka Polska w Opolu, gdzie Jury Festiwalu przyzna nagrodę główną im. Wojciecha Bogusławskiego oraz wyróżnienia. Dla najciekawszego odkrycia repertuarowego Komisja Artystyczna przygotowała również nagrodę im. Stanisława Hebanowskiego.

Stanisław Lem, Dzienniki Gwiazdowe
28, 29, 30 listopada 2017 roku
Gościnna scena Tetru Groteska
Nowym Centrum Administracyjnym w Nowej Hucie w Krakowie

Komentarze (2) do artykułu “Dzienniki Gwiazdowe Stanisława Lema w Teatrze Groteska”

  1. Adam

    Świetny spektakl, byłem już raz wiosną, a teraz wybrałem się z ponownie z wnukiem. Cieszę się, że mogłem go zobaczyć na dwóch różnych scenach. Wyjątkowa historia w rewelacyjnej adaptacji, jeśli jeszcze będą grali w Grotesce, to polecam tym co nie widzieli.

  2. MiśkaD

    Na Dziennikach gwiazdowych byłam jakieś 2 tygodnie temu, w Pałacu Dożów. Do tej pory jestem pod wrażeniem tego spektaklu. Bardzo udana adaptacja, która daje do myślenia. Groteska jak zwykle na najwyższym poziomie! Plus, gościnna scena jest naprawdę super, mogliby tam częściej występować, a nie tylko podczas remontu na Skarbowej ;)

Dodaj komentarz