• 2017-11-20

Wracając do Red Dot Award: Zasmakuj w Krakowie z Opus B Brand Design

Kraków ma nową identyfikację wizualną. I to nie byle jaką – użytkowa i artystyczna wartość nowego systemu identyfikacji wizualnej Krakowa została doceniona przez międzynarodowych ekspertów – projekt otrzymał nazywaną „Oscarem designu” nagrodę Red Dot Award: Communication Design 2017, której wręczenie odbyło się 27 października w Berlinie.

Projekt Opus B Brand Design (źródło: materiały prasowe)

Projekt Opus B Brand Design (źródło: materiały prasowe)

Do tej pory – oprócz Krakowa – nagrodą Red Dot za system identyfikacji wizualnej zostały wyróżnione: państwo Katar, Moskwa oraz włoskie miasto Meran, tym bardziej projekt Opus B Brand Design przyciąga uwagę.

Miasto tworzą ludzie: mieszkańcy, turyści, przedsiębiorcy (…) dzisiaj miasto to także marka, która ma za zadanie realizować cele komunikacyjne, strategiczne i biznesowe. Ma być silna, wyróżniająca, powinna odpowiadać na potrzeby i budzić emocje. (…) Nowy system to wspólny mianownik dla wszystkich działań komunikacyjno-promocyjnych miasta, realizowanych przez różnorodne jednostki organizacyjne. Kraków jest miastem wielu znaczeń, za pomocą nowego systemu identyfikacji projektanci chcieli ułożyć je w spójną narrację, w której pozostanie też miejsce na nowe historie – mówi Elżbieta Kantor, dyrektor Wydziału Promocji i Turystyki Urzędu Miasta Krakowa.

Te idee przyświecały projektantom, na których baki spadło zadanie stworzenia miastu nowej „szaty”.

Wyzwaniem (…) było stworzenie systemu, który jest konsekwentny i jednocześnie elastyczny. Kraków posiada bogatą tradycję, jest nowoczesny i aspirujący, dlatego nowy system komunikacji wizualnej musi identyfikować się z miejscem, dla którego powstał. Powinien być elastyczny i prowokować do nowych ciekawych rozwiązań – mówi Paweł Frej, Brand Design Director w Opus B.

Nowy system identyfikacji wizualnej Krakowa oparty został na planie miasta, czerpiąc ze starego logo. W projekcie została podkreślona geneza znaku oraz charakterystyczne założenia urbanistyczne Krakowa.

Ważnym aspektem przy tworzeniu nowej identyfikacji systemu było stworzenie uniwersalnych narzędzi o wyrazistej, lecz nienarzucającej się stylistyce. Musi ona promować wizerunek miasta i w czytelny sposób komunikować, kto jest inicjatorem projektu. Jednocześnie system współgra z silnymi wizerunkami instytucji, które podlegają pod Urząd Miasta Kraków. Dlatego projektując SIW, projektanci odeszli od zamkniętych szablonów, dających mało kreatywne rozwiązania. Uwzględniając dużą różnorodność komunikatów system został oparty na czterech narzędziach:

  1. Rama – ściśle porządkuje komunikację. Wzmacnia przekaz i podkreśla liczbę przedsięwzięć realizowanych przez miasto.
  2. Chmura – narzędzie graficzne do budowania warstwy tekstowej i spójności wizualnej. To przestrzeń do dyskusji, narzędzie, które angażuje mieszkańców do współdziałania.
  3. Mapa – podstawowy motyw graficzny budujący spójność SIW, opracowany na bazie planu miasta Krakowa. Charakterystyczna miejska struktura jako przewodni motyw graficzny stanowi pojemny środek narracji.
  4. Ikony – unikatowe piktogramy nawiązujące do architektury i miejskich symboli stały się pretekstem do opowiadania miejskiej historii.

System jest czytelny i intuicyjny, co jest istotne zarówno dla projektantów odpowiedzialnych za materiały produkowane dla UMK, jak i odbiorców tych materiałów. Co najważniejsze, wypracowano narzędzia, które nie ingerują w komunikat. Zachowują jego indywidualny charakter, jednocześnie budując spójne i systemowe rozwiązanie – mówi Paweł Frej, Brand Design Director w Opus B.

System identyfikacji wizualnej Krakowa nagrodzony Red Dot Award: Communication Design 2017
Opus B Brand Design
Wręczenie: 27 października 2017 roku

Dodaj komentarz