Smart Obiekt. Mimowolne perwersje rzeczy

15 listopada ukazała się wydana wspólnie z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie i Muzeum Historii Fotografii w Krakowie przez Wydawnictwo Czarne książka Smart Obiekt. Mimowolne perwersje rzeczy pod redakcją Agaty Pankiewicz, Marcina Przybyłko i Marty Miskowiec.

„Smart obiect” – okładka (źródło: materiały prasowe)

„Smart obiect” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Autorzy projektu Smart obiekt poruszają się w kręgu rzeczy. Są to pozornie nieistotne przedmioty, które powstały z praktycznej potrzeby i pod wieloma względami przypominają prototypy. Tworzy się je w doraźnych okolicznościach, a ich kształt bywa tak nieporadny i ułomny, że brak rzetelnej konstrukcji oraz współbrzmienia funkcji i formy zastanawia (i niepokoi). Z założenia tymczasowe, z natury stworzone jako antyprojekty są jednak trwale obecne w naszej codzienności. Autorów interesuje proces ich powstawania, charakter, a także głębsze tło relacji człowieka i rzeczy.

W książce – oprócz eseju fotograficznego autorstwa Agaty Pankiewicz i Marcina Przybyłki oraz bajki Stanisława Lema – znajdują się teksty Marty Miskowiec, Tomasza Rakowskiego, Zdzisława Skroka, Marcina Smerdy, Rocha Sulimy, Ziemowita Szczerka i Jerzego Vetulaniego napisane specjalnie na potrzeby tego projektu. Warto dodać, że w przypadku prof. Vetulaniego  jest to jeden z ostatnich autoryzowanych przez niego wywiadów.

Wszyscy zaproszeni autorzy to wnikliwi interpretatorzy materialnej rzeczywistości.

Smart Obiekt. Mimowolne perwersje rzeczy
Pod redakcją Agaty Pankiewicz, Marcina Przybyłko i Marty Miskowiec
Data premiery: 15 listopada 2017 roku
Wydawnictwo Czarne

Dodaj komentarz