Jak żyje rosyjski dokument?

19 listopada w Domu Słów w Lublinie odbędzie się spotkanie poświęcone niezależnej rosyjskiej fotografii dokumentalnej.

Fot. Valery Melnikov (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Valery Melnikov (źródło: materiały prasowe organizatora)

Prowadzący spotkanie – Marek Radziwon i Maciej Tuora – porozmawiają z Aleksandrem Sorinem – fotografem rosyjskim, założycielem galerii Fotodoc przy Sacharowskim Centrum w Moskwie – oraz fotografami Aleksandrem Wasiukowiczem i Olgą Ingurazową.

Aleksander Sorin – fotograf-dokumentalista. Był korespondentem tygodnika „Itogi” (w latach 90. najważniejszy polityczny tygodnik w Rosji) na wojnie w Jugosławii (w Bośni, Srebrenicy). W ostatnich latach oprócz własnych prac Sorin zajmuje się także pokazywaniem prac innych młodych fotografów: założył galerię Fotodoc działającą przy Centrum im. Sacharowa, jednej z najważniejszych moskiewskich organizacji NGO, przez kilka lat był także kuratorem i producentem rosyjskiej wystawy World Press Photo.

Olga Ingurazowa – niezależna fotograficzka, dokumentowała m.in. ruchy separatystyczne na Kaukazie. Jej prace wystawiano w Rosji, Francji, Włoszech, Portugalii, Gruzji, Chorwacji, Łotwie i Litwie. Fotografie Ingurazowej trafiały do finałów takich konkursów fotograficznych jak FotoVisura Grant for Outstanding Personal Project, Emaho Foundation’s Emerging Asian Photography Grant, The Manuel Rivera-Ortiz Foundation, The Aftermath Project Grant, The Lucie Foundation Scholarship, IAFOR Documentary Photography Award, Efremov Report Photography Competition. Jest stypendystką Invisible Photographer Asia (IPA) Mentorship Program i JGS Photography Forward Thinking Museum, znalazł się na liście 30 najlepszych młodych fotografów agencji Magnum Photo.

Aleksandr Wasiukowicz – urodził się w 1985 roku, fotograf-freelancer, mieszka w Mińsku na Białorusi. Laureat Grand Prix na Press Photo w Białorusi w 2012 roku. Współpracuje z białoruskimi i zagranicznymi mediami, pracuje także nad projektami autorskimi.

Jak żyje rosyjski dokument?
19 listopada 2017 roku, godz. 18.00
Dom Słów, Lublin

Dodaj komentarz