• 2017-11-17

72 Anioły in splendore lucis – polskie prawykonanie

Współczesna kompozytorka światowej sławy, Lera Auerbach, zadedykowała swoją nową kompozycję 72 Anioły – in splendore lucis krakowskiemu zespołowi wokalnemu Cracow Singers oraz pięciu innym zespołom europejskim. Zespoły – Cracow Singers oraz słynny Rascher Soxophone Quartet, pod kierunkiem Karola Kusza, po raz pierwszy w Polsce wykonają to dzieło w niedzielę 26 listopada w Filharmonii Krakowskiej. W wydarzeniu uczestniczyć będzie sama kompozytorka.

Cracow Singers, fot. Karol Kusz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Cracow Singers, fot. Karol Kusz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na utwór Lery Auerbach składają się 72 preludia muzyczne inspirowane 72 starotestamentowymi imionami aniołów. Różnorodność energii, znaczeń każdego z imion wyrażona zostaje różnorodnymi technikami kompozytorskimi, począwszy od archaicznych współbrzmień instrumentów oraz chóru po współczesne środki wyrazu. Kompozycja wykonywana jest bez przerw między częściami i tworzy jedną długą, intensywną modlitwę pełną pasji i nadziei zakończoną epilogiem – częścią zatytułowaną Amen. Uniwersalne dzieło eksponuje topos anioła, który obecny jest w największych religiach świata, sama zaś postać anioła towarzyszy całej historii ludzkości.

Światowa premiera kompozycji Lery Auerbach miała miejsce 3 listopada 2016 roku w Holandii z udziałem Rascher Saxophone Quartet oraz Netherlands Chamber Choir. Wydarzenie odbiło się szerokim echem w środowisku muzycznym w Europie i na świecie z uwagi na ogromną popularność kompozytorki. Liczne recenzje nie pozostawiały wątpliwości co do wartości artystycznej 80 minutowej kompozycji.

Lera Auerbach, 72 Anioły – in splendore lucis
26 listopada 2017 roku, godz. 18.00
Filharmonia Krakowska

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR