• 2017-11-17

72 Anioły in splendore lucis – polskie prawykonanie

Współczesna kompozytorka światowej sławy, Lera Auerbach, zadedykowała swoją nową kompozycję 72 Anioły – in splendore lucis krakowskiemu zespołowi wokalnemu Cracow Singers oraz pięciu innym zespołom europejskim. Zespoły – Cracow Singers oraz słynny Rascher Soxophone Quartet, pod kierunkiem Karola Kusza, po raz pierwszy w Polsce wykonają to dzieło w niedzielę 26 listopada w Filharmonii Krakowskiej. W wydarzeniu uczestniczyć będzie sama kompozytorka.

Cracow Singers, fot. Karol Kusz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Cracow Singers, fot. Karol Kusz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na utwór Lery Auerbach składają się 72 preludia muzyczne inspirowane 72 starotestamentowymi imionami aniołów. Różnorodność energii, znaczeń każdego z imion wyrażona zostaje różnorodnymi technikami kompozytorskimi, począwszy od archaicznych współbrzmień instrumentów oraz chóru po współczesne środki wyrazu. Kompozycja wykonywana jest bez przerw między częściami i tworzy jedną długą, intensywną modlitwę pełną pasji i nadziei zakończoną epilogiem – częścią zatytułowaną Amen. Uniwersalne dzieło eksponuje topos anioła, który obecny jest w największych religiach świata, sama zaś postać anioła towarzyszy całej historii ludzkości.

Światowa premiera kompozycji Lery Auerbach miała miejsce 3 listopada 2016 roku w Holandii z udziałem Rascher Saxophone Quartet oraz Netherlands Chamber Choir. Wydarzenie odbiło się szerokim echem w środowisku muzycznym w Europie i na świecie z uwagi na ogromną popularność kompozytorki. Liczne recenzje nie pozostawiały wątpliwości co do wartości artystycznej 80 minutowej kompozycji.

Lera Auerbach, 72 Anioły – in splendore lucis
26 listopada 2017 roku, godz. 18.00
Filharmonia Krakowska

Dodaj komentarz