• 2017-11-17

Śmierć pięknych saren w reżyserii Jana Szurmieja na kameralnej scenie Teatru Żydowskiego

W dniach od 16 do 19 listopada na kameralnej scenie Teatru Żydowskiego będzie można zobaczyć spektakl Śmierć pięknych saren w reżyserii Jana Szurmieja. Spektakl powstał na podstawie zbioru opowiadań wydanego w 1971 roku, autorstwa uznanego i popularnego również w Polsce, czechosłowackiego pisarza Ota Pavla.

„Śmierć pięknych saren”,fot.Andrzej Wencel (źródło:materiały prasowe teatru)

„Śmierć pięknych saren”, fot. Andrzej Wencel (źródło: materiały prasowe organizatora)

Adaptacja sceniczna Pawła Szumca jest wyborem opowieści i barwnych wspomnień z dzieciństwa i młodości Oty Pavla. Niewinne lata pełne magii i cudowności, brutalnie przerwane przez okrucieństwa II wojny światowej i następujące później czasy pogardy w komunistycznej Czechosłowacji, składają się na historię czesko-żydowskiej rodziny, opowiedzianą w typowy dla Czechów sposób – śmiechem przez łzy.

„Śmierć pięknych saren”,fot.Andrzej Wencel(źródło:materiały prasowe teatru)

„Śmierć pięknych saren”, fot. Andrzej Wencel (źródło: materiały prasowe organizatora)

Śmierć pięknych saren to ciepła, komediowa opowieść – o losach pechowego komiwojażera, sprzedającego odkurzacze i lodówki szwedzkiej firmy Elektrolux; zapalonego wędkarza, zakochanego w żonie szefa, artysty w swoim fachu, romantyka – która pod koniec nabiera tragicznego wymiaru. Wtedy dopiero zdajemy sobie sprawę, że nasi bohaterowie przeżyli piekło wojny, obozów koncentracyjnych, głodu i strachu. Wybrane przez reżysera przepiękne ballady Jaromira Nohavicy w wykonaniu Moniki Chrząstowskiej, puentują poszczególne sekwencje tej romantycznej przypowieści o kondycji serca i duszy człowieka.

Śmierć pięknych saren,reż. Jan Szurmiej
od 16 do 19 listopada 2017 roku,godz.19.00
Scena kameralna Teatru Żydowskiego w Warszawie

Dodaj komentarz