Wystawa – Życie jest ekstremalnie piękne

Mijają dwa lata od retrospektywnej wystawy Magdaleny Moskwy w Muzeum Sztuki w Łodzi. Od 24 listopada w łódzkiej Galerii Szklarnia! zobaczymy wcześniej nie pokazywane prace artystki.

„Życie jest ekstremalnie piękne” M. Moskwa (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Życie jest ekstremalnie piękne” M. Moskwa (źródło: materiały prasowe organizatora)

Moskwę zawsze interesował pogłębiony psychologicznie portret, w którym ciało stanowi formę relikwiarza – „puszki dla ducha”. Na przestrzeni lat jej sztuka zbliżała się od ogólnego wizerunku do najdrobniejszych fragmentów ciała, skóry, a nawet wnętrza ciała. Reliefowe opracowanie powierzchni zaprawy kredowej na desce, która w malarstwie Moskwy zastępuje płócienne podobrazie, umożliwiło autorce oddawanie iluzji pulsowania, miękkości, ciepła ciała, penetrację w głąb obrazu, instalowanie małych obiektów – włosów, błon, iluzji powłok i organów.  Przez ten gest autorka realnie i symbolicznie dokonuje utożsamienia obrazu z ciałem. Maluje już nie obrazy ciała, ale ciało obrazu… Sam obraz staje się materią cielesną.

Nowsze prace Magdaleny Moskwy odchodzą całkowicie od tradycyjnie rozumianego obrazu, stają się obiektami, rzeźbami, coraz bardziej abstrakcyjnymi przedstawieniami. Taka decyzja, w odczuciu autorki, umożliwia wygenerować czystszy i bardziej uniwersalny ładunek ekspresji i energii.

Malarstwo Moskwy często kojarzone jest z turpizmem, lecz artystka twierdzi, że zajmuje ją piękno, którego najgorliwiej szuka tam, gdzie wydaje się najpewniej nieobecne. Próbuje je dostrzec i dzielić się nim z innymi poprzez swoje obrazy. Interesuje ją zawsze piękno mniej oczywiste, trudne – pisze Maria Morzuch w Stopklatka żywiołu wyobraźni (2015).

Magda Moskwa zajmuje się również fotografią, haftem, tworzy obiekty-ubrania o nieużytkowym charakterze. Jest finalistką Gwarancji Kultury w kategorii Sztuki wizualne (2015). Jej prace znajdują się w zbiorach muzealnych krajowych i zagranicznych. Ubrania-obiekty jako kostiumy teatralne można było oglądać m.in. w 2008 r. w przedstawieniu Makbet w reż. Mariusza Grzegorzka w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi.

Na wystawie Życie jest ekstremalnie piękne zostaną pokazane najnowsze obiekty, rzeźby artystki, jak również prace z wcześniejszych lat, pokazane razem mają ukazać ewolucję sztuki Magdaleny Moskwy.

Życie jest ekstremalnie piękne, Magdalena Moskwa
24 listopada 2017 roku
Galeria Szklarnia!, Łódź

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR