• 2017-11-16

Ojciec, czyli o Pieronku

W niedzielę, 19 listopada, w Kinie Pod Baranami odbędzie się krakowska premiera dokumentu Szymona J. Wróbla Ojciec, czyli o Pieronku. To pierwszy pełnometrażowy dokument opowiadający o pochodzącym z Radziechów na Żywiecczyźnie biskupie Tadeuszu Pieronku, jednej z najważniejszych postaci w polskim Kościele. Projekcji towarzyszyć będzie spotkanie z twórcami.

„Ojciec, czyli o Pieronku” Szymon J. Wróbel (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Ojciec, czyli o Pieronku” Szymon J. Wróbel (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Ojciec, czyli o Pieronku to historia księdza, teologa, wykładowcy; człowieka, którego ukształtowała kultura góralska, który dyskutował z młodzieżą na Przystanku Woodstock i nigdy nie unikał trudnych tematów. Jaki wpływ na historię biskupa Pieronka miało jego pochodzenie, rodzinne Radziechowy? Jaką rolę w jego życiu odegrały czasy okupacji? To również mało znana opowieść o jego ojcu, Władysławie Pieronku, patriocie i lokalnym działaczu na rzecz kultury, który w swojej działalności walnie przyczynił się do powstania m.in. pierwszego „wiejskiego kina” w Polsce.

Reżyserem filmu jest pochodzący z Jeleśni Szymon J. Wróbel, autor takich filmów jak Z domu o wysiedleńcach z Beskidu Żywieckiego oraz Jego oczami, opowieści o ks. Józefie Tischnerze. Obok bp Pieronka i jego brata Mieczysława, w filmie wzięli udział m.in. Jerzy Owsiak, ks. Adam Boniecki, czy red. Marek Zając. Zdjęcia zrealizowano w Żywcu i okolicach, w tym w szkole średniej, do której uczęszczał biskup oraz jego brat Mieczysław a także w Warszawie i w Krakowie. Autorem muzyki jest Krzysztof Trebunia – Tutka.

Po seansie, rozmowę z reżyserem Szymonem J. Wróblem oraz ks. biskupem Tadeuszem Pieronkiem, poprowadzi Rafał Stanowski.

„Ojciec, czyli o Pieronku” Szymon J. Wróbel (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Ojciec, czyli o Pieronku”, Szymon J. Wróbel (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Niezależny film dokumentalny o jednej z najważniejszych postaci w polskim Kościele, ale nie tylko. Pochodzący z Żywiecczyzny biskup Tadeusz Pieronek ma na swoim koncie doktorat Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego z zakresu prawa kanonicznego i habilitację Akademii Teologii Katolickiej w Krakowie. Z ramienia Stolicy Apostolskiej od 1990 roku uczestniczył w rokowaniach z rządem RP w sprawie zawarcia konkordatu. Od 1987 roku krajowy duszpasterz prawników. W latach 1993–1998 pełnił funkcję sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski, a na Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie wykładał od 1965 roku. Spod jego skrzydeł wyszło wielu duchownych, którzy dziś są ważnym głosem w Kościele.

Film przypomina także historię ojca ks. biskupa, Władysława Pieronka – kronikarza, legionisty, społecznika, samorządowca, który do końca pozostał patriotą.

Ojciec, czyli o Pieronku, reżyseria Szymon J. Wróbel
Premiera: 19 listopada 2017 roku
Kino pod Baranami, Kraków

Dodaj komentarz