Muzeum Niepołomickie szeroko otworzy drzwi

19 listopada – w Dniu Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich – Muzeum Niepołomickie zaprasza do Zamku Królewskiego na bezpłatne zwiedzanie wystaw ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie.

Zamek Królewski w Niepołomicach (źródło: materiały prasowe)

Zamek Królewski w Niepołomicach (źródło: materiały prasowe)

Sukiennice w Niepołomicach 2. Znane i nieznane to wystawa prezentująca sztukę polską XIX wieku, między innymi nieznane dotąd szerzej dzieła tak znakomitych artystów, jak Artur Grottger, Jacek Malczewski, Piotr Michałowski, Henryk Siemiradzki, Jan Stanisławski, Stanisław Witkiewicz, Leon Wyczółkowski.

Salon Europejski przedstawia sztukę zachodnioeuropejską od XVII do XX wieku: obrazy i rzeźby nawiązujące do greckich i rzymskich mitów, losów bohaterów Starego Testamentu, portrety, pejzaże, meble.

„Znajduję starożytności bardzo piękne”. Antyk okiem kolekcjonera to z kolei wystawa obejmująca zabytki sztuki starożytnej z kolekcji Książąt Czartoryskich oraz Rodziny Potockich z Krzeszowic, eksponowane od 1993 do 2016 roku w Arsenale Muzeum Czartoryskich w Krakowie. Obiekty kultury egipskiej, greckiej, etruskiej i rzymskiej, w tym rzeźby, posągi, reliefy sarkofagowe, figurki brązowe i terakotowe, elementy uzbrojenia oraz wyroby rzemiosła artystycznego, między innymi biżuteria, przedmioty kosmetyczne pochodzą z okresu od XVII w. p.n.e. do IV w. n.e.

Ponadto zwiedzić można Kaplicę Zamkową, gdzie zgromadzono bezcenne zabytki niepołomickiego kościoła parafialnego: królewskie i papieskie dokumenty z okresu od XIV do XVI wieku, szaty i przedmioty liturgiczne, wystawę Niepołomice. Miasto, czas i ludzie, ukazującą proces tworzenia tkanki miejskiej i narodziny samorządności lokalnej oraz Muzeum Fonografii z licznymi urządzeniami do zapisu i odtwarzania dźwięku.

Wystawom towarzyszą warsztaty dla dzieci i młodzieży. O godzinie 11.00 przybliżą one uczestnikom Wiek pary i kolei, zaś o godzinie 13.00 odbędą się zajęcia pt. Na początku były mity.

Muzeum Fonografii (źródło: materiały prasowe)

Muzeum Fonografii (źródło: materiały prasowe)

Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich w Muzeum Niepołomickim
19 listopada 2017 roku
Muzeum Niepołomickie

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR