Dom polski. Meblościanka z pikasami

15 listopada miała miejsce premiera książki Dom polski. Meblościanka z pikasami Małgorzaty Czyńskiej. Książkę wydaną przez Wydawnictwo Czarne zilustrowała Joanna Grochocka.

„Dom polski. Meblościanka z pikasami” – okładka (źródło: materiały prasowe)

„Dom polski. Meblościanka z pikasami” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Pomysł Małgorzaty Czyńskiej był prosty: zapytać ludzi związanych zawodowo z dizajnem i projektowaniem wnętrz o wygląd polskich domów, o to, jak mieszkaliśmy kiedyś, jak mieszkamy dziś, jak zmieniają się nasze gusta i o czym marzymy.

Rozmówcami Czyńskiej – a zarazem bohaterami książki i narratorami historii projektowania i dizajnu – stali się: Tomasz Augustyniak, Beata Bochińska, Marek Cecuła, Basia Dereń-Marzec, Danuta Duszniak, Maja Ganszyniec, Zbigniew Horbowy, Marek Krajewski, Teresa Kruszewska, Boris Kudlička, Hanna Rechowicz, Krystyna Arska-Perepłyś, Viola Damięcka, Agnieszka Putowska-Tomaszewska, Piotr Voelkel oraz Oskar Zięta.

Jak przyznaje sama autorka, była ciekawa czy zainteresowania i pasje jej rozmówców wynikają z atmosfery ich rodzinnych domów, oraz do jakiego stopnia ich własne domy są uzewnętrznieniem ich charakterów, potrzeb i poglądów. Pragnęła dowiedzieć się, jak mieszkają ludzie, których projekty – meble, szkło, porcelana, tkaniny – trafiają do wielu polskich mieszkań.

Od strony materialnej domu, rozmowy przeszły więc do historii z dzieciństwa, rodzinnych opowieści, bo dom to przecież znacznie więcej niż cztery ściany umeblowane w takim czy innym stylu – to wspomnienia, emocje, ambicje i pragnienia. Refleksje nad domem zataczały więc coraz szersze kręgi – obejmowały kwestie obyczaju, języka, kultury, mody, urody życia, poszukiwania wzorców i mentalności Polaków.

Z tych bardzo osobistych opowieści wyłaniają się historia polskiego dizajnu i historia projektowania mieszkań, uzupełnione rozmowami z historykiem sztuki i socjologiem. Termin „dom polski” okazał się bardzo pojemny, rozciągnął się na kraj, miasto, krajobraz, błękit nieba i zapach śliwek.

Małgorzata Czyńska – Dom polski. Meblościanka z pikasami
Data premiery: 15 listopada 2017 roku
Wydawnictwo Czarne

Dodaj komentarz