Franz Ferdinand w Polsce

Franz Ferdinand powraca do Polski z nowym albumem Always Ascending. Koncert promujący płytę odbędzie się 8 marca w warszawskim klubie Stodoła.

Franz Ferdinand (źródło: materiały prasowe)

Franz Ferdinand (źródło: materiały prasowe)

Kiedy w roku 2004 pierwszy album Franz Ferdinand trafił do sklepów, natychmiast wywołał coś w rodzaju lekkiego trzęsienia ziemi. Po pierwszym tygodniu sprzedaży zadebiutował na trzeciej pozycji zestawienia bestsellerów, potem robił furorę przez kolejnych kilka miesięcy, żeby zakończyć rok z prestiżową nagrodą Mercury Prize i nominacją do Grammy w kategorii Najlepszy Album Alternatywny.

Biorąc pod uwagę, że zespół powstał zaledwie dwa lata wcześniej, trzeba przyznać, że to było bardzo mocne wejście na rynek muzyczny. Formację założyli czterej Szkoci z Glasgow, wokalista i gitarzysta Alex Kapranos, grający na gitarze i klawiszach Nick McCarthy, basista Bob Hardy oraz perkusista Paul Thomson. Przed wydaniem pełnometrażowego debitu, zespół dał się poznać szkockim i brytyjskim fanom ep’ką Darts of Pleasure. Zyskał dzięki niej pewną popularność, która dosłownie eksplodowała wraz z singlem Take Me Out.

Korzystając z impetu jaki pojawił się wraz z sukcesem, zespół nagrał i wypuścił w 2005 kolejną płytę You Could Have It So Much Better. Sugestia zawarta w tytule nie była wcale przesadzona, zgodnie z opinią wielu krytyków album był – chociaż trudno w to uwierzyć – lepszy od hitowego debiutu. Na kolejna premierowe nagrania Franz Ferdinand fani musieli poczekać aż cztery lata. Płyta Tonight: Franz Ferdinand pojawiła się na sklepowych półkach w roku 2009 i jak łatwo się domyślić powtórzyła sukces dwóch poprzednich. Zespół umocnił swoją pozycję zarówno wśród słuchaczy jak i dziennikarzy muzycznych, którzy pisali o szkockim zespole z niesłabnącym entuzjazmem.

Ostatnim albumem Franz Ferdinand jest wydany w roku 2013 Right Thoughts, Right Words, Right Action. Pewną nowością na tym wydawnictwie było zdecydowanie bardziej taneczne brzmienie wielu kompozycji. Sami muzycy stwierdzili, że zależało im na tym, żeby „dziewczyny chciały tańczyć” przy ich piosenkach. Wyniki sprzedaży i frekwencja na koncertach potwierdziły, że udało im się osiągnąć zamierzony cel.

Franz Ferdinand
8 marca 2018 roku
Klub Stodoła w Warszawie
Sprzedaż biletów od 3 listopada 2017 roku

Dodaj komentarz