• 2017-11-16

Warszawska premiera oratorium Znalezienie Świętego Krzyża

Monumentalne oratorium Feliksa Nowowiejskiego Znalezienie Świętego Krzyża zabrzmi 24 listopada w Bazylice św. Krzyża w Warszawie na nadzwyczajnym koncercie z okazji Roku Feliksa Nowowiejskiego. Orkiestrę Sinfonia Varsovia, Chór Filharmonii Narodowej oraz solistów poprowadzi Sebastian Perłowski.

„Znalezienie Świętego Krzyża” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Feliks Nowowiejski, „Znalezienie Świętego Krzyża” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Znalezienie Świętego Krzyża (Kreuzauffindung), uznawane przez krytyków za najlepsze oratorium Feliksa Nowowiejskiego, nie było do tej pory często wykonywane. Choć lwowska premiera w 1906 roku była wielkim sukcesem, perypetie historyczne nie pozwoliły, aby utwór ten zagościł na stałe w repertuarze polskiej muzyki oratoryjnej. Szczęśliwie, twórczość Nowowiejskiego zaczyna być w ostatnich latach coraz bardziej doceniana, czego efektem jest stale rosnąca liczba koncertów i nagrań z utworami tego wyjątkowego kompozytora, ale też dyrygenta, pedagoga, szambelana papieskiego i organisty-wirtuoza.

Kreuzauffindung to opowieść o św. Helenie i jej misji odnalezienia krzyża, na którym umarł Jezus. Według legendy, cesarz Konstantyn Wielki w przeddzień bitwy zobaczył na niebie świetlisty krzyż, otoczony napisem „Pod tym znakiem zwyciężysz”. Po cudownym zwycięstwie władca złożył obietnicę wybudowania świątyni w miejscu ukrzyżowania Chrystusa, którego to zadania podjęła się jego matka cesarzowa Helena.

Oratorium Nowowiejskiego w trzech scenach ukazuje jej pielgrzymkę, walkę z pogańskimi kultami w Jerozolimie oraz mozolne poszukiwania świętych relikwii. W rolę św. Heleny wcieli się Ewa Biegas, a partię biskupa Jerozolimy, Makariusza, wykona Krzysztof Szumański. Orkiestrze Sinfonia Varsovia towarzyszyć będzie Chór Filharmonii Narodowej przygotowany przez Bartosza Michałowskiego. Monumentalny, 160-osobowy aparat wykonawczy poprowadzi Sebastian Perłowski.

Wstęp na koncert jest bezpłatny. Dla wszystkich, którzy nie mogą osobiście uczestniczyć w wydarzeniu, Orkiestra Sinfonia Varsovia – po raz pierwszy w historii – przygotowała transmisję wideo na swojej stronie internetowej.

Feliks Nowowiejski, Znalezienie Świętego Krzyża
24 listopada 2017 roku, godz. 20.00
Bazylika św. Krzyża w Warszawie
Organizatorzy: Orkiestra Sinfonia Varsovia, Instytut Muzyki i Tańca

Dodaj komentarz