Realizm magiczny. Ilustracje – wystawa Piotra Kłoska

Od 28 listopada w Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie będzie można zobaczyć wystawę kolaży fotograficznych autorstwa Piotra Kłoska, zainspirowanych książką Sto lat samotności Gabriela Garcíi Márqueza. Organizatorem wydarzenia jest krakowski Instytut Cervantesa.

Piotr Kłosek, „Realizm magiczny” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Piotr Kłosek, „Realizm magiczny” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor fotografii rozszyfrowuje, interpretuje i przekłada język Gabriela Garcíi Márqueza na język wizualny, starając się dotrzeć do istoty dzieła, odkryć sposób jego powstawania i kwintesencję realizmu magicznego.

Polski fotografik czuje pokrewieństwo z kolumbijskim literatem nie tylko na polu wyobraźni, podsuwa nam tropy dziennikarskiego warsztatu (zajmuje się fotografią prasową), upartego dążenia do zawodowej perfekcji, niebywałego poszanowania dla realistycznych szczegółów, które dzięki dotknięciu twórcy nabierają zgoła nadrealnych cech. Cykl kolaży ilustrujących – czy wręcz na nowo opowiadających innym (uniwersalnym i niewymagającym tłumacza) językiem – Sto lat samotności nosi konstytutywne dla literackiego realizmu magicznego znamiona głębokiej intensywności, przejaskrawienia, groteski, możliwej niemożliwości – pisze o wystawie Bogumiła Michalska

Piotr Kłosek zaprojektował i zrealizował ponad 150 okładek płyt wydanych przez takie wytwórnie, jak Poljazz czy Pomaton. Jako konsultant odpowiedzialny za fotografię w Polskich Nagraniach jest autorem kilkudziesięciu okładek płyt z muzyką jazzową, klasyczną i rozrywkową. Wiele z jego kultowych realizacji na stałe wpisanych jest w ikonograficzną historię polskiej fonografii. W swoim dorobku ma szereg wystaw fotograficznych o tematyce związanej z muzyką współczesną i jazzem.

Piotr Kłosek, „Realizm magiczny” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Piotr Kłosek, „Realizm magiczny” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Inauguracja wystawy z udziałem artysty odbędzie się 28 listopada o godz. 18.00. Wystawa została objęta patronatem honorowym Ambasady Kolumbii w Polsce.

Piotr Kłosek, Realizm magiczny. Ilustracje
Od 28 listopada 2017 roku do 31 stycznia 2018 roku
Centrum Kultury Żydowskiej, Kraków

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR