• 2017-11-15

OPPA 2017 – 35. Międzynarodowy Festiwal Bardów

OPPA w tym roku oddaje hołd Leonardowi Cohenowi, gigantowi autorskiej piosenki poetyckiej. W pierwszą rocznicę śmierci, specjalnie przygotowanym programem upamiętni życie, twórczość i światopogląd artysty. 35. Festiwal Bardów odbędzie się w Warszawie od 18 do 26 listopada.

35. Festiwal Bardów – OPPA 2017 (źródło: materiały prasowe organizatora)

35. Festiwal Bardów – OPPA 2017 (źródło: materiały prasowe organizatora)

OPPA – Międzynarodowy Festiwal Bardów jest od 1978 roku prawdziwym świętem piosenki autorskiej, a jego renoma czyni go jednym z najważniejszych festiwali piosenki artystycznej w Polsce. W tym roku swoją najnowszą twórczość przedstawią, między innymi: Anatol Gwozdecki, Andrzej Mróz wraz z Anną Szaleńcową i grupą Kociołek, Tomasz Kordeusz, Łukasz Majewski i Marek Andrzejewski. Życie i twórczość Leonarda Cohena uczczona zostanie specjalnym programem Tribute to Leonard Cohen. Piętnaścioro bardów zaśpiewa swoje premierowe pieśni i interpretacje utworów swych zagranicznych kolegów w Koncercie Galowym, a na zakończenie – gwiazda OPPA 2017 – legendarny rosyjski bard, Julij Kim, w repertuarze autorskim. Ośrodek Kultury Ochoty przygotował pasjonujący dziewięciodniowy serial literacko-muzyczny, który rozbłyśnie wieloma kolorami i rozświetli szarość zaokiennej aury.

35. Festiwal Bardów – OPPA 2017 (źródło: materiały prasowe organizatora)

35. Festiwal Bardów – OPPA 2017 (źródło: materiały prasowe organizatora)

25 listopada w Muzycznym Studio Polskiego Radia odbędzie się również recital legendarnego rosyjskiego barda z pokolenia Okudżawy – Julij Kima. Jest jednym z najwybitniejszych rosyjskich bardów, kompozytorem, poetą, autorem tekstów dla teatru i filmu. Jego utwory, obejmujące wszystko od łagodnego humoru, po kąśliwą satyrę polityczną, pojawiają się w co najmniej pięćdziesięciu sowieckich filmach, jednak w owych czasach Julij Kim miał zakaz występowania pod własnym nazwiskiem. Wraz z pojawieniem się glasnosti mógł wreszcie występować legalnie. Po rozpadzie Związku Radzieckiego zdobył wielkie uznanie w świecie rosyjskojęzycznym i koncertował w wielu miejscach w Rosji, Europie i Stanach Zjednoczonych. Otrzymał liczne nagrody, m.in. Nagrodę Federacji Rosyjskiej im. Bułata Okudżawy. Dzisiaj dyskografia Julija Kima obejmuje ponad 20 pozycji, jego utwory zostały zamieszczone w prawie wszystkich antologiach pieśni autorskiej oraz w wielu antologiach współczesnej poezji rosyjskiej.

OPPA 2017 – 35. Międzynarodowy Festiwal Bardów
Od 18 do 26 listopada 2017 roku
Warszawa

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR