• 2017-11-15

OPPA 2017 – 35. Międzynarodowy Festiwal Bardów

OPPA w tym roku oddaje hołd Leonardowi Cohenowi, gigantowi autorskiej piosenki poetyckiej. W pierwszą rocznicę śmierci, specjalnie przygotowanym programem upamiętni życie, twórczość i światopogląd artysty. 35. Festiwal Bardów odbędzie się w Warszawie od 18 do 26 listopada.

35. Festiwal Bardów – OPPA 2017 (źródło: materiały prasowe organizatora)

35. Festiwal Bardów – OPPA 2017 (źródło: materiały prasowe organizatora)

OPPA – Międzynarodowy Festiwal Bardów jest od 1978 roku prawdziwym świętem piosenki autorskiej, a jego renoma czyni go jednym z najważniejszych festiwali piosenki artystycznej w Polsce. W tym roku swoją najnowszą twórczość przedstawią, między innymi: Anatol Gwozdecki, Andrzej Mróz wraz z Anną Szaleńcową i grupą Kociołek, Tomasz Kordeusz, Łukasz Majewski i Marek Andrzejewski. Życie i twórczość Leonarda Cohena uczczona zostanie specjalnym programem Tribute to Leonard Cohen. Piętnaścioro bardów zaśpiewa swoje premierowe pieśni i interpretacje utworów swych zagranicznych kolegów w Koncercie Galowym, a na zakończenie – gwiazda OPPA 2017 – legendarny rosyjski bard, Julij Kim, w repertuarze autorskim. Ośrodek Kultury Ochoty przygotował pasjonujący dziewięciodniowy serial literacko-muzyczny, który rozbłyśnie wieloma kolorami i rozświetli szarość zaokiennej aury.

35. Festiwal Bardów – OPPA 2017 (źródło: materiały prasowe organizatora)

35. Festiwal Bardów – OPPA 2017 (źródło: materiały prasowe organizatora)

25 listopada w Muzycznym Studio Polskiego Radia odbędzie się również recital legendarnego rosyjskiego barda z pokolenia Okudżawy – Julij Kima. Jest jednym z najwybitniejszych rosyjskich bardów, kompozytorem, poetą, autorem tekstów dla teatru i filmu. Jego utwory, obejmujące wszystko od łagodnego humoru, po kąśliwą satyrę polityczną, pojawiają się w co najmniej pięćdziesięciu sowieckich filmach, jednak w owych czasach Julij Kim miał zakaz występowania pod własnym nazwiskiem. Wraz z pojawieniem się glasnosti mógł wreszcie występować legalnie. Po rozpadzie Związku Radzieckiego zdobył wielkie uznanie w świecie rosyjskojęzycznym i koncertował w wielu miejscach w Rosji, Europie i Stanach Zjednoczonych. Otrzymał liczne nagrody, m.in. Nagrodę Federacji Rosyjskiej im. Bułata Okudżawy. Dzisiaj dyskografia Julija Kima obejmuje ponad 20 pozycji, jego utwory zostały zamieszczone w prawie wszystkich antologiach pieśni autorskiej oraz w wielu antologiach współczesnej poezji rosyjskiej.

OPPA 2017 – 35. Międzynarodowy Festiwal Bardów
Od 18 do 26 listopada 2017 roku
Warszawa

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR