• 2017-11-15

Wracając do Red Dot Award: niezwykły projekt MOA Masters of Arts

Projektanci z firmy MOA Masters of Arts z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia zaprojektowali unikatowe stoisko dla niemieckiej firmy OKA, producenta mebli biurowych. Efekt ich pracy został doceniony – stoisko zdobyło nagrodę Red Dot Award: Communication Design 2017 w kategorii Fair Stands. Gala wręczenia nagród odbyła się 27 października w Berlinie. Po raz pierwszy w 62–letniej historii Red Dot polska firma otrzymała nagrodę w kategorii Fair Stands.

Fot. MOA – Maciej Szarejko (źródło: materiały prasowe)

Fot. MOA – Maciej Szarejko (źródło: materiały prasowe)

Projektanci z firmy MOA Masters of Arts zaprojektowali stoisko, które „zasysa” zwiedzających do wnętrza przez zjawiskowe wejście.

Główną ideą stoiska było uchwycenia tzw. przebłysku geniuszu projektowego, który pojawia się w umysłach projektantów, pracujących nad jakimś nowym pomysłem. Przebłysk ten to kluczowy i przełomowy moment, w którym niejako wpada się na „to coś”. W przypadku producenta mebli biurowych OKA jest to czysty przemyślany design, który możemy odnaleźć w poszczególnych meblach wystawionych na stoisku.

Fot. MOA – Maciej Szarejko (źródło: materiały prasowe)

Fot. MOA – Maciej Szarejko (źródło: materiały prasowe)

Transparentny materiał na zewnętrznej fasadzie bryły stoiska, za którym prześwitują kształty mebli OKA, ma za zadanie stworzyć wrażenie podglądu umysłu projektantów. To w tych umysłach ukryte są innowacyjne rozwiązania, które pod wpływem przebłysku geniuszu projektowego ujrzą światło dzienne.

Charakter stoiska nadają poziome linie w postaci belek drewnianych, które podkreślają kluczowe wartości jakimi kieruje się firma OKA. Kluczowe hasła naniesione są na transparentną fasadę za pomocą wydruków na materiale. Belki drewniane symbolizują proces przebiegu myśli, który bierze pod uwagę rozmaite założenia i wyzwania jakie stoją przed projektantami firmy OKA. Dlatego design w firmie OKA nie jest przypadkowy, jest on procesem analizy szeregu pojęć, założeń, możliwości materiałowych wymagań rynku, pojawiających się nowych trendów oraz ciągłej zmieniającej się kultury i organizacji pracy.

Te linie belek drewnianych gęstnieją w kierunku wejścia i zakrzywiają do wnętrza stoiska. Zjawiskowe wejście jest odzwierciedleniem stanu umysłu projektanta, który doświadczył przebłysku geniuszu projektowego. Wchodząc do środka stoiska przez wnętrze zwiedzający może podziwiać meble OKA, które są rezultatem myśli projektowej.

Projekt stoiska firmy OKA z nagrodą Red Dot Award: Communication Design – Fair Stands 2017
MOA Masters of Arts
Wręczenie: 27 października 2017 roku

Dodaj komentarz