Mapy miasta – dziedzictwa i sacrum w przestrzeni Krakowa

17 listopada w Domu Esterki – oddziale Muzeum Etnograficznego w Krakowie – odbędzie się wernisaż wystawy Mapy miasta – dziedzictwa i sacrum w przestrzeni Krakowa. Ekspozycję będzie można oglądać do 18 lutego 2018 roku.

Plakat wystawy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Plakat wystawy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przez ostatnie półtora roku grupa antropologów z Uniwersytetu Jagiellońskiego prowadziła intensywne badania terenowe dotyczące prze­strzeni Krakowa i wiązanych z nią wyobrażeń na temat sacrum oraz dzie­dzictwa. Wystawa Mapy miasta – dziedzictwa i sacrum w przestrzeni Krakowa ukazuje symboliczne i mentalne „mapy miasta”, które wyłoniły się z zebra­nych materiałów, rozmów z mieszkańcami i przybyszami odwiedzającymi Kraków.

Pomnikowego „Adasia”, świątynie różnych religii i wyznań, ulice, ale także pamiątki i przedmioty przeznaczone dla turystów oraz pielgrzymów, Muzeum ukazuje jako elementy niejednorodnych wyobrażeń na temat przestrzeni miasta.

Poprzez wystawę chcemy podkreślić wielowymiarowość i polifoniczność Krakowa, różnorodność „map” i szlaków, które przez to miasto wiodą i o nim opowiadają – wyjaśnia kuratorka wystawy i kierownik projektu badawczego, Anna Niedźwiedź. – Ta sama przestrzeń dla jednych może stanowić świętość, odnosząc do religii lub wspólnotowej pamięci, dla innych może być po prostu wartą zobaczenia atrakcją albo nawet miejscem pustym, niedostrzeganym i pomijanym.

Miasto to organizm żywy, zmienny. Jego przestrzeń jest tworzona poprzez interakcje z ludźmi. Pragniemy, by opowieść o tych „ludzkich mapach” oraz wyobrażeniach na temat dziedzictwa i sacrum stanowiła zaproszenie do rozmowy o kształcie dzisiejszego i przyszłego Krakowa.

Mapy miasta – dziedzictwa i sacrum w przestrzeni Krakowa
Od 18 listopada 2017 roku do 18 lutego 2018 roku
Wernisaż: 17 listopada o godzinie 18.00
Dom Esterki – Muzeum Etnograficzne w Krakowie

Dodaj komentarz