• 2017-11-15

Imagine w ramach Polish Cinema for Begginers

Już w najbliższy czwartek we Wrocławiu za sprawą Polish Cinema for Beginners przeniesiemy się do Portugalii. Kolejnym filmem, który zaprezentowany zostanie w Kinie Nowe Horyzonty podczas 9. sezonu przeglądu, będzie osadzone w Lizbonie Imagine w reżyserii Andrzeja Jakimowskiego. W pokazie udział weźmie autor muzyki do filmu – Tomasz Gąssowski.

„Imagine” Andrzej Jakimowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Imagine”, reż. Andrzej Jakimowski (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Charyzmatyczny instruktor niewidomych, Ian (angielski aktor Edward Hogg), przybywa do Lizbony, by uczyć mieszkańców ośrodka dla ociemniałych techniki echolokacji – omijania przeszkód dzięki zjawisku echa akustycznego, pozwalającego na swobodne poruszanie bez użycia wzroku. Szybko staje się idolem mieszkających w murach szkoły niewidomych dzieciaków, budzi także zainteresowanie pięknej Evy (Alexandra Maria Lara). Pojawia się jednak wątpliwość: czy Ian jest mesjaszem czy szarlatanem? Pomaga rozbudzać nadzieje i mierzyć się z rzeczywistością czy wystawia wychowanków na niebezpieczeństwo?

Powstały w międzynarodowej koprodukcji trzeci film Andrzeja Jakimowskiego – jednego z najbardziej cenionych na świecie polskich autorów o wyrazistym, skupionym stylu – stawia pytania natury egzystencjalnej i tworzy magiczny portret portugalskiej stolicy. Premiera Imagine odbyła się na festiwalu w Toronto, następnie nagrodzono go za reżyserię na Warszawskim Festiwalu Filmowym.

Gościem specjalnym będzie Tomasz Gąssowski – muzyk, kompozytor, producent muzyczny i filmowy, członek Polskiej Akademii Filmowej. Blisko współpracuje z Andrzejem Jakimowskim, którego filmy koprodukuje i pisze do nich muzykę. Tytuły, takie jak Zmruż oczy (2003), Sztuczki (2007) oraz Imagine (2012), były wielokrotnie nagradzane w Polsce i na świecie. Zajmuje się także reżyserią – jego krótkometrażowy Baraż (2016), wyprodukowany przez Studio Munka, nagrodzony został podczas tegorocznego festiwalu Transatlantyk w Łodzi.

Imagine, reż. Andrzej Jakimowski
16 listopada 2017
Kino Nowe Horyzonty, Wrocław

Dodaj komentarz