• 2017-11-15

Chris Marker – retrospektywa filmów w CSW Zamek Ujazdowski

Opór, kryzys, protest, ale też zmiana i rewolucja – to hasła, które krążą nad listopadowym programem kina w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Pytanie, czy i jak kino może być narzędziem politycznego oporu, jest głównym motywem retrospektywy Chrisa Markera.

 Chris Marker, „La jetee”(źródło materiały prasowe instytucji)

Chris Marker, „La jetee”(źródło materiały prasowe instytucji)

Czy można stworzyć film prawdziwie zaangażowany politycznie, który będzie skutecznym narzędziem aktywizmu? Czy kino w ogóle może mieć moc zmieniania świata? Może – jeśli będzie rewolucyjne nie tylko w treści, ale przede wszystkim w formie – zdaje się odpowiadać Chris Marker, którego wpływ na historię kina i sztuk wizualnych jest odwrotnie proporcjonalny do uznania. Ten zmarły w 2012 roku reżyser był niewątpliwie jednym z mistrzów i prekursorów kina zaangażowanego. Retrospektywa Chrisa Markera przypomina, że pytania o wizualność oporu oraz jej wpływ na rewolucje i ruchy społeczne czy dokumentowanie ważnych i gwałtownych społecznych przemian wynikających z globalizacji były zadawane już wcześniej. Filmowcy wychodzący na ulicę z kamerą, żeby filmować demonstracje (oraz brać w nich udział), często zapominają, że nie robią tego po raz pierwszy.

Chris Marker, „Sans Soleil” (źródło: materiały prasowe instytucji)

Chris Marker, „Sans Soleil” (źródło: materiały prasowe instytucji)

Chris Marker działał na bardzo wielu wzajemnie przenikających się polach: filozofii, polityki, literatury, filmu, dokumentu, fotografii, a od lat 90. zajmował się głównie sztuką mediów. Był twórcą nieco wycofanym, pozostającym obok głównego nurtu francuskiej sztuki i kina drugiej połowy XX wieku, chociaż jego dzieła pojawiają się w zestawieniach najlepszych filmów wszechczasów, wciąż są na nowo odkrywane. Twórczość Markera jest bardzo obfita nie tylko pod względem liczby prac, ale przede wszystkim bogactwa tematów, kontekstów i problemów, którymi się zajmował. Większość z prezentowanych przez U-jazdowski, filmów Markera nie była pokazywana do tej pory w Polsce. Swoją premierę będzie miał także nowy dokument Chris Marker, Never Explain, Never Complain.

Listopad pachnie czerwienią, Chris Marker – retrospektywa
Kurator: Michał Matuszewski
Od 17 do 30 listopada 2017 roku
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

Dodaj komentarz