Nie żyje Alina Janowska

13 listopada zmarła Alina Janowska – polska aktorka teatralna, filmowa, telewizyjna i estradowa.

Alina Janowska w filmie „Zakazane piosenki” (domena publiczna)

Alina Janowska w filmie „Zakazane piosenki” (domena publiczna)

Alina Janowska urodziła się 16 kwietnia 1923 w Warszawie. Na przełomie 1939 i 1940 roku została osadzona wraz z matką i bratem w obozie jenieckim Stalag I B Hohenstein pod Olsztynkiem. Uratowana przed wywozem na roboty do Niemiec, została przydzielona do prac w ogrodach Pałacu w Wilanowie.

Zaangażowała się w działalność konspiracyjną. Za pomoc Żydom 9 miesięcy spędziła w Serbii – kobiecym oddziale Pawiaka. Uczestniczyła w Powstaniu Warszawskim.

Po raz pierwszy wystąpiła w roku 1943. Po wojnie przeprowadziła się do Łodzi, gdzie pracowała w Teatrze Syrena i ukończyła Szkołę Tańca Artystycznego Janiny Mieczyńskiej.

Później występowała w warszawskim Teatrze Nowym pod dyrekcją Juliana Tuwima, Teatrze Wojska Polskiego (późniejszy Dramatyczny), Teatrze Syrena i Teatrze Buffo. Współpracowała z Kabaretem Szpak i Teatrem Komedia.

W filmie debiutowała w 1946 rolą w Zakazanych piosenkach. Grała w Ostatnim etapie, Dulskich, Rozmowach kontrolowanych oraz Niezawodnym systemie i Ostatniej akcji.

Można ją było również zobaczyć w serialach: Wojna Domowa, Czterdziestolatek, Stawka większa niż życie czy Złotopolscy.

Przez 66 lat Alina Janowska współpracowała ze Związkiem Artystów Scen Polskich. Po raz ostatni wystąpiła na 34. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w 2013 roku, podczas koncertu jubileuszowego Urodziny Aliny. Benefis Aliny Janowskiej. Cierpiała na chorobę Alzheimera.

Alina Janowska, fot. Cezary Piwowarski (CC BY 3.0, Wikimedia Commons)

Alina Janowska, fot. Cezary Piwowarski (CC BY 3.0, Wikimedia Commons)

Uhonorowana wieloma odznaczeniami – m.in. Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem Armii Krajowej oraz Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Zmarła 13 listopada 2017 roku w Warszawie.

Alina Janowska
1923–2017

1 komentarz do artykułu “Nie żyje Alina Janowska”

  1. Piotr

    No i z filmu Skarb, czy też Wojna domowa.

Dodaj komentarz