• 2017-11-14

KINOPOLSKA – Festiwal Filmu polskiego

Już dziś ruszył 10. festiwal KINOPOLSKA w Paryżu. Festiwal Filmu Polskiego KINOPOLSKA organizowany jest przez Instytut Polski we Francji. Gościem specjalnym tegorocznej edycji będzie reżyser Juliusz Machulski, a podczas imprezy odbędzie się francuska premiera jego ostatniego filmu pt. Volta. Tematem tegorocznego wydarzenia jest komedia. W programie znalazły się najnowsze produkcje oraz klasyka kina. Ważnym elementem wydarzenia jest konkurs. Festiwal potrwa do niedzieli 19 listopada.

Festiwal Filmu polskiego 2017 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal Filmu polskiego 2017 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal KINOPOLSKA odbędzie się, podobnie jak w latach poprzednich, w paryskim kinie Le Balzac (1 rue Balzac w Paryżu). Filmem otwarcia będzie Rejs Marka Piwowskiego. W ramach programu zostaną także zaprezentowane 3 filmy Stanisława Barei, m.in.:Poszukiwany, poszukiwana, Mąż swojej żony oraz Małżeństwo z rozsądku.

Gościem specjalnym tegorocznej edycji będzie Juliusz Machulski. Z tej okazji widzowie będą mogli zobaczyć najbardziej znane dzieła reżysera, w tym Vabank, Seksmisję oraz Kilera. W dniu zakończenia festiwalu KINOPOLSKA, po ceremonii wręczenia nagród, swoją francuską premierę będzie miał jego najnowszy film pt. Volta.

Podczas festiwalu, jak co roku, odbędzie się konkurs, w którym pokazanych zostanie sześć filmów z dwóch ostatnich lat – zdobywców szeregu nominacji oraz nagród na polskich i zagranicznych wydarzeniach, w tym w Gdyni, San Sebastian, Karlovych Warach, czy na festiwalu Sundance.

O nagrodę festiwalu KINOPOLSKA rywalizować będą

- Plac zabaw Bartosza M. Kowalskiego,
- Dzikie róże Anny Jadowskiej,
- Jestem mordercą Macieja Pieprzycy,
- Fale Grzegorza Zaricznego,
- Najlepszy Łukasza Palkowskiego
- Wszystkie nieprzespane noce Michała Marczaka.

W jury tegorocznej edycji zasiądą francuscy krytycy filmowi, dystrybutorzy oraz koordynatorzy wydarzeń filmowych. Przed każdym filmem konkursowym widzowie będą mogli zobaczyć krótkie filmy wyprodukowane w Szkole Wajdy. Na festiwalu zostanie także wyświetlony specjalny program krótkich metraży pochodzących z 4 krajów Grupy Wyszehradzkiej, przygotowany przez Stowarzyszenie Kino Visegrad. Nie zabraknie również seansu dla najmłodszych widzów, na którym pokazane zostaną filmy animowane.

KINOPOLSKA to impreza organizowana już od dekady przez Instytut Polski we Francji. Co roku na festiwalu pokazywane są odrestaurowane wersje polskiej klasyki oraz najnowsze produkcje filmowe. KINOPOLSKA ma też swoje edycje regionalne, które odbywają się między innymi w Lyonie, Bordeaux, czy Tuluzie.

KINOPOLSKA – Festiwal Filmu Polskiego
14 listopada 2017
Kino Le Balzac, Paryż

Dodaj komentarz