O przestrzeni wokół „Słowaka”

18 listopada w Foyer Teatru im. Juliusza Słowackiego odbędzie się otwarte dla publiczności i mediów spotkanie pt. Wokół Sławka. Uczestnicy zastanowią się, co zmienić i poprawić, by jeden z symboli Krakowa – Teatr im. Juliusza Słowackiego zyskał lepsze otoczenie.

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, fot. Piotr Banasik (źródło: materiały prasowe)

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, fot. Piotr Banasik (źródło: materiały prasowe)

Ta przestrzeń: z teatrem, muzeum, kościołem, mogłaby być kolejnym ważnym placem miejskim. Tętniącym życiem salonem Krakowa. Stale, a nie tylko w momencie spektakli. Co zmienić i co poprawić, by jeden z symboli Krakowa zyskał lepsze otoczenie?

Właściwie wszystko jest: piękny, historyczny teatr, Planty z pomnikami, ławkami i altaną koncertową, trawniki, klomby, cisy, spory plac i urocze kwietniki – opowiada Krzysztof Głuchowski, dyrektor Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. – Tylko życia jakoś nie ma, nikt się nie zatrzyma na dłużej, nikt nie usiądzie, kawy nie wypije, książki nie przeczyta…

Studenci już zaczęli pracę nad swoimi projektami – 8 listopada odbyło się spotkanie w Teatrze Słowackiego, które pozwoliło im zapoznać się z obszarem opracowania, poznać opinie swoich opiekunów oraz wysłuchać wskazówek dotyczących prac projektowych. O tym, jakie będą efekty ich działań, będzie można przekonać się już za kilka dni.

Teatr Słowackiego w Krakowie to jeden z najładniejszych budynków w mieście. Powinien przyciągać nie tylko bogatą ofertą artystyczną, ale także atrakcyjną przestrzenią, która go otacza. To miejsce, które każdego dnia mijają tysiące ludzi: tutejszych i przyjezdnych, krakowian i turystów; to brama wiodąca z krakowskiego węzła przesiadkowego na Rynek, która – poza kilkoma ławkami na Plantach – oferuje niewiele albo zgoła nic.
Nad tym, w jaki sposób uczynić tę przestrzeń ciekawą i przyjazną, zastanowią się wspólnie uczestnicy spotkania wraz ze studentami architektury z krakowskich uczelni, których prace koordynować będą profesorowie: Krzysztof Ingarden i Piotr Gajewski. Prezentację studenckich prac i pomysłów podsumuje debata, w której wezmą udział zaproszeni goście: architekci, urbaniści, władze miasta i województwa oraz przedstawiciele „Słowaka”, na czele z Dyrektorem Krzysztofem Głuchowskim, głównym inicjatorem warsztatów.

„Wokół Słowaka” – debata (źródło: materiały prasowe)

„Wokół Słowaka” – debata (źródło: materiały prasowe)

W godzinach od 11.00 do 11.30 studenci architektury z Politechniki Krakowskiej i Krakowskiej Akademii we współpracy z opiekunami – profesorami: Piotrem Gajewskim i Krzysztofem Ingardenem, zaprezentują swoje projekty zmian przestrzeni publicznej Wokół Słowaka.

Później – do godziny 13.30 – odbędzie się debata na temat zmian w otoczeniu Teatru im. J. Słowackiego, podczas której przedstawiciele władz i instytucji samorządowych, architekci i konserwatorzy zastanowią się, co zrobić, by część z tysięcy osób, przechodzących codziennie obok Teatru, chciała się w jego otoczeniu zatrzymać i spędzić czas wolny. Czy Plac Św. Ducha powinien być parkingiem? Czy w otoczeniu „Słowaka” jest miejsce na współczesną architekturę?

Wokół Słowaka
18 listopada o godzinie 11.00
Foyer Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

Dodaj komentarz