• 2017-11-13

Śladami Mieczysława Fogga

Już dziś w cyklu Zamkowe Podróże Literackie odbędzie się spotkanie z Dariuszem Michalskim, autorem książki Poletko pana Fogga. Sympatycy twórczości piosenkarza będą mogli poznać jego historię nieco dokładniej i odkryć więcej szczegółów z jego życiorysu. Gościem specjalnym spotkania będzie Michał Foxenius, pasierb artysty, który opowie o szczecińskim rozdziale w życiorysie Fogga.

Mieczysław Fogg (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mieczysław Fogg (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Energiczny, pracowity, niezniszczalny – zarazem zdumiewająco skromny, niedzisiejszo elegancki, wzruszająco serdeczny”. W ten sposób gość Podróży Literackich przedstawia bohatera swojej książki, pełnej zaskakujących faktów w jakie obfitowała biografia tego znakomitego artysty. Uczestnicy spotkania będą mieli okazję obejrzeć unikalny program telewizyjny z udziałem Mieczysława Fogga.

Dariusz Michalski opowie o pięćdziesięciosiedmioletniej karierze artysty znaczonej nagrodami, odznaczeniami oraz tym najważniejszym – standing ovations publiczności. Kariera Fogga to występy dla czterech pokoleń, dziesiątki tysięcy imprez w całej Polsce i na całym świecie, przyjaźń i współpraca z Chórem Dana, wspólne koncerty i nagrania z Hanką Ordonówną, Adolfem Dymszą, Zula Pogorzelską i Mirą Zimińską, tango, walc, ballada i… rock and roll.

 Jestem rdzennym warszawiakiem od wielu, wielu pokoleń. Zdołałem nawet uratować część dokumentów stwierdzających, iż mój ród jest od trzystu lat osiadły w Warszawie. A więc jestem Warszawiakiem z krwi i kości. Jakby kamykiem z jezdni warszawskiej… W Warszawie urodził się mój dziadek, mój ojciec, urodziłem się ja, mój syn, urodziły się moje wnuki. – Tak o swojej rodzinie opowiadał Mieczysław Fogg radiowej rodzinie Matysiaków.

Goście poznają również Fogga mało znanego – żołnierza w Powstaniu Warszawskim, wojennego opiekuna Żydów, ostoję rodziny. Biograf artysty dotarł za kulisy sal koncertowych, do studiów nagrań (także za granicą) – opowie o faktach nieznanych, piosenkach zapomnianych, wydarzeniach pomijanych przez innych. Jego portret Mieczysława Fogga jest niezwykle realistyczny, wyrazisty, prawdziwy w najdrobniejszym szczególe.

Spotkanie z biografem Mieczysława Fogga
13 listopada 2017 roku
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Dodaj komentarz