• 2017-11-13

Siedem pieśni o awangardzie

Komuna//Warszawa i Instytut Teatralny zapraszają na premierowy pokaz spektaklu Siedem pieśni o awangardzie. Rekonstrukcję towarzyszącą międzynarodowej konferencji Przestrzenie Awangardy w ramach prowadzonego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego projektu ODZYSKANA AWANGARDA.

„Siedem pieśni o awangardzie”, Komuna//Warszawa, 2017 (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Siedem pieśni o awangardzie”, Komuna//Warszawa, 2017 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Siedem pieśni o awangardzie – najnowszy projekt Komuny//Warszawa – to powrót do estetyki scenicznej i manifestów z lat 20. To elegia, ale i hymn na cześć awangardy. W rekonstrukcjach teatralnych scenografii XX wieku i postulatach artystów z tamtych lat twórcy szukają odpowiedzi na pytanie, czym była awangarda: kreśleniem wizji lepszego świata? sprzeciwem, a może ucieczką przed pędzącym na oślep walcem historii?

W spektaklu artyści Komuny//Warszawa dokonają symbolicznej rekonstrukcji teatralnych scenografii, a powidoki estetyki scenicznej pozwolą przywołać idee teatralnej awangardy tamtych lat – także w kontekście zaangażowania politycznego, burzenia teatralnej iluzji i bezpośredniej rozmowy twórców z widzami.

Awangardowe manifesty często definiowane są jako wizje lepszego świata. Ale czasami te same manifesty interpretować można jako ucieczkę przed pędzącym na oślep walcem historii. Bez względu na to, która z tych interpretacji jest właściwa, awangarda zawsze kieruje się ku przyszłości. Patronat honorowy nad obchodami stulecia awangardy objął Prezydent RP Andrzej Duda. Może to ironia losu, a może znak czasu i ostateczny sygnał, aby pojęcie awangardy umieścić wśród eksponatów archeologicznych wymarłych kultur? Władza zwykle walczy z awangardą, bo ta zwykle walczy z władzą. Czy zatem duch awangardy umarł ostatecznie? – zastanawiają się twórcy.

W trwający przez cały rok 2017 projekt badawczy zaangażowani są zarówno teoretycy jak i artyści poszerzający tradycyjną ścieżkę badań akademickich o działania artystyczne inspirowane awangardowymi praktykami I połowy XX wieku.

Występują gościnnie:
Halszka Sokołowska
Anna Wojnarowska

Spektakl Siedem pieśni o awangardzie
14 i 15 listopada 2017 roku
Komuna//Warszawa

Dodaj komentarz