Maciej Duchowski i Janusz BaRan w Galerii XX1

Galeria XX1 w Mazowieckim Instytucie Kultury w Warszawie zaprasza na dwie nowe wystawy: Macieja Duchowskiego DUO i Janusza BaRana de_fragmentacja.

Maciej Duchowski, „Pole oddziaływania” (źródło: materiał prasowe)

Maciej Duchowski, „Pole oddziaływania” (źródło: materiał prasowe)

Maciej Duchowski pisze o wystawie: Tytuł ekspozycji DUO nawiązuje do wystawy Trio, która odbyła się w Galerii XX1 w listopadzie 2014 r. Pokazałem wtedy potrójną projekcję cyfrowych obrazów przedstawiających konflikty i wojny, połączoną z hałaśliwymi fragmentami muzyki improwizowanej i free jazzu. Aktualna wystawa pozbawiona jest efektów dźwiękowych, skupia się na stronie przestrzenno-wizualnej. Zamysł ekspozycyjny to zestawienie dwóch instalacji malarskich zatytułowanych WAR/RAW oraz Pole Oddziaływania. Łącznikiem i wspólnym elementem obu jest kolor, rozumiany zarówno jako byt czysto zmysłowy, jak i potencjalny nośnik istotnych znaczeń.

Instalacja WAR/RAW składa się z sześciu obrazów na płótnie, pomalowanych specjalnie ścian galerii oraz projekcji filmowej. Tytuł to angielskie słowo które można czytać zarówno od lewej jak i od prawej strony. Pierwsze ze znaczeń to wojna lub „wojowanie”, drugie można zaś interpretować nieco szerzej, polskie tłumaczenie podaje określenia takie jak: „surowy”, „nieprzetworzony”, „niewykończony”. Obrazy na płótnie stworzone zostały przy użyciu kolorowych pigmentów malarskich pod warstwą których kryją się litery tworzące tytuł. [...]

W moim założeniu obrazy cyklu WAR/RAW imitować mają powieszone naprzeciw siebie lustra. Dlatego zdecydowałem się umieścić je na skrajnych i bliźniaczo podobnych ścianach galerii. Zobaczenie siebie pomiędzy lustrami powoduję multiplikacje naszego odbicia, a przestrzeń w której się znajdujemy wydłuża się w nieskończoność. Zjawisko to znane jest od wieków, tym niemniej wciąż intryguje, szczególnie w kontekście czasów obecnych gdy kwestie rozpędu technologii, „sztucznych horyzontów”, rozszerzania się rzeczywistości i coraz większych trudności ze zrozumieniem świata powodują iż człowiek przestaje być miarą wszechrzeczy.

Janusz Baran, „Konstrukcje” (źródło: materiał prasowe)

Janusz Baran, „Konstrukcje” (źródło: materiał prasowe)

Prezentowany cykl wystawowy Janusza BaRana obejmuje najnowsze prace: Konstrukcje – materie I ,II ,III (grafika cyfrowa, 2017), Konstrukcja – Replique I, II (grafika, druk na formach metalowych), oraz cykl grafik wcześniejszych Dotyk materii (fotografia, collage graficzny, technika własna, 2015), Circle I,II (2017) oraz instalacje przestrzenne Triangulum – Garden Nighty ,I,II, III (2015). W pracach graficznych jak i w obiektach z niestabilnej materii semantycznej poprzez eliminacje i redukcję oraz spajanie wyselekcjonowanych elementów artysta buduje obiekty będące jednocześnie esencją, jak i formą o zupełnie nowych wartościach.

Inspiruje mnie przemijanie, jako złożony splot przeszłości, przyszłości i teraźniejszości. Próbuję wyjść poza linearne odczucie czasu, przywołuję wspomnienia, albo je tworzę, ich możliwe wersje, przywołuję obrazy, które są sumą mojej pamięci, jej wyobrażeń, deformacji utrwalonych zdarzeń. Materia w swej całej rozciągłości nigdy nie pozostaje stała do końca, podlega nieustanie czasowi, zmienia swoją konsystencję. Skała ulega erozji, drewno butwieje, rozpada się, metal rdzewieje, korozja trawi każdą konstrukcję. Bezpośrednia zależność materii dzieła sztuki od odczucia metafizycznego może wydać się zaskakująca, jednak działania artystyczne zawsze były formą medytacji, środkami wyrażania twórczych idei, sposobem autokreacji poprzez intuicyjnie odbieraną projekcję myśli mówi Janusz BaRan.

Maciej Duchowski. DUO
Janusz BaRan. de_fragmentacja
Od 15 listopada do 9 grudnia 2017 roku
Wernisaż: 14 listopada 2017 roku, godz. 18.00
Galeria XX1 w Warszawie

Dodaj komentarz