• 2017-11-13

Kryptonim HHhH – już na ekranach kin!

Każda władza potrzebuje kogoś, kto pozostanie w cieniu i zatroszczy się o jej sekrety. Reinhard Heydrich skrycie pracuje nad stworzeniem siatki szpiegowskiej na ogromną skalę. W tajemnicy powstaje tajna organizacja, która zmieni bieg historii i wpłynie na losy milionów. Ale człowiek, w którego rękach spoczywają niebezpieczne tajemnice, staje się zagrożeniem również dla swoich przywódców. Kryptonim HHnH – prawdziwa historia człowieka, który skrywał największe tajemnice III Rzeszy – w kinach od 10 listopada 2017 roku.

„Kryptonim HHhH” reż. Cédric Jimenez (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Kryptonim HHhH”, reż. Cédric Jimenez (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kryptonim HHhH to thriller rozgrywający się w czasach II wojny światowej. Reżyserem filmu jest Cédric Jimenez (Marsylski łącznik), a scenariusz powstał na podstawie bestsellerowej powieści Laurenta Bineta HHhH. Zamach na kata Pragi, za którą autor otrzymał w 2010 roku Nagrodę Goncourtów. W filmie wystąpili Rosamund Pike, Jason Clarke i Mia Wasikowska.

W tej historii szczególnie zainteresowało mnie, jak wielkie znaczenie dla całego stulecia miała kariera jednego człowieka. Jak mogło do tego dojść, jak można tak głęboko mylić się w sprawach fundamentalnych: ideologii i przekonań. II wojna światowa była prawdziwym koszmarem. Jakim cudem sprawy zaszły tak daleko? Do dziś nikt nie umie sobie odpowiedzieć na to pytanie. – Cédric Jimenez

Cédric Jimenez to francuski reżyser, scenarzysta i producent. Początkowo zainteresowany filmem dokumentalnym, któremu poświęcił pierwszą dekadę swojej kariery. Jako reżyser filmu fabularnego zadebiutował w 2012 roku thrillerem Aux yeux de tous. Jego drugi film, świetnie przyjęty, trzymający w napięciu Marsylski łącznik z laureatem Oscara Jeanem Dujardinem w roli głównej, otworzył mu drogę do projektu, o którego realizacji marzył od dawna – ekranizację powieści Laurenta Bineta, HHhH. Zamach na Kata Pragi.

Kim był Reinhard Heydrich, główny bohater filmu? Reżyser opowiada, że chociaż o życiu Reinharda Heydricha już opowiadano, tak samo jak o samej wojnie, większość ludzi nie zna go z imienia i nazwiska. Pewnie dlatego, że zginął w 1942 roku, a tacy jak Hitler, Himmler i Goebbels dożyli końca wojny. Zamach na Heydricha był punktem zwrotnym w historii nazistowskich Niemiec. Hitler nadał Heydrichowi przydomek „człowiek o żelaznym sercu”. Dla niego, w jakiś pokrętny sposób, było to wyrazem sympatii. Inni nazywali go też Rzeźnikiem Pragi. Był odpowiedzialny za najstraszliwsze zbrodnie nazizmu. Odegrał kluczową rolę w organizacji Nocy kryształowej, założył Einsatzgruppen, odpowiedzialne za śmierć ponad 2 milionów ludzi. Przyczynił się bezpośrednio do Holokaustu. Jego śmierć bardzo dotknęła III Rzeszę oraz samego Hitlera. Zemsta za nią była niezwykle krwawa.

Kryptonim HHhH, reż, Cédric Jimenez
Premiera: 10 listopada 2017 roku
m2 Films

Dodaj komentarz