• 2017-11-13

Elementarz polskiego designu w Berlinie

W Galerii Instytutu Polskiego w Berlinie odbyła się wystawa Elementarz Polskiego Designu, której organizatorami są Muzeum Regionalne w Stalowej Woli oraz Instytut Adama Mickiewicza w ramach programu promującego polski design na świecie. Kuratorką wystawy jest Ewa Solarz.

Polski design w Berlinie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Polski design w Berlinie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wśród 100 projektów, obok mebli, szkła czy porcelany, czyli przedmiotów powszechnie kojarzonych z designem, znalazły się rzeczy mniej oczywiste: kroje liter, loga, dziecięce zabawki, lokomotywa, neon, szybowiec, skuter, a nawet najsmaczniejszy polski smakołyk – Ptasie Mleczko i gumowe kółko Ringo – polska gra sportowa. Prezentowano zarówno projekty współczesne, jak i te, które zdążyły zyskać już miano klasyki. Unikaty, ocierające się o jednostkowe dzieła sztuki, prototypy, które nigdy nie weszły do masowej produkcji oraz rzeczy bardzo popularne, których przez ostatnie 100 lat na co dzień używali Polacy.

Ekspozycja ukazała dorobek polskiego wzornictwa przez osiągnięcia współczesnej polskiej grafiki. Prezentowanych było 100 dzieł polskich projektantów zinterpretowanych przez dwudziestu pięciu polskich ilustratorów – artystów o bardzo różnym dorobku: doświadczonych mistrzów polskiej szkoły ilustracji, ilustratorów młodego i średniego pokolenia zdobywających dziś na całym świecie nagrody i całkiem młodych, którzy właśnie ukończyli studia. Większość z zaproszonych grafików ilustruje książki dla dzieci, jednocześnie zajmując się szeroko pojętą komunikacją wizualną. Prezentują różne style i techniki, wszystkich łączy ogromny talent.

Wystawa to nie tylko 100 obiektów i 100 ich plastycznych interpretacji, to także 100 historii: o projektantach, o potrzebach, o marzeniach, o możliwościach i o ograniczeniach. To nie tylko opowieść o konkretnych projektach. Ekspozycja pokazała też, na czym polega proces projektowy, jak tworzą się pomysły, a w końcu jak niesamowitym pojęciem jest design – najbliższa człowiekowi dziedzina sztuki, którą wszyscy jesteśmy otoczeni, z którą obcujemy na co dzień i bez której nie moglibyśmy się obejść, choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy.
Prezentacja projektów w porządku chronologicznym ukazuje, że w 100-letniej historii polskiego designu pewne materiały, tematy i formy powracają, przyjmując wciąż nowe oblicza. Ekspozycja kierowana do szerokiej publiczności, także najmłodszego pokolenia, powstała z okazji obchodów stulecia Niepodległości Polski.

Na wystawie wyeksponowane zostały prace takich artystów jak: Jacek Ambrożewski, Edgar Bąk, Maciek Blaźniak, Katarzyna Bogucka, Ada Buchholc, Iwona Chmielewska, Robert Czajka, Agata Dudek, Emilia Dziubak, Małgorzata Gurowska, Monika Hanulak, Marta Ignerska, Tymek Jezierski, Paweł Jońca, Agata Królak, Grażka Lange, Patryk Mogilnicki, Piotr Młodożeniec, Ania Niemierko, Ola Niepsuj, Marianna Oklejak, Paweł Pawlak, Dawid Ryski, Marianna Sztyma

Ekspozycji towarzyszy książka Elementarz Polskiego Designu, wydana przez wydawnictwo Wytwórnia, której premiera książki odbyła się podczas festiwalu Gdynia Design Days 2017. Wystawa i książka są kontynuacją i rozwinięciem projektu Ewy Solarz Ilustrowany elementarz dizajnu, czyli 100 rzeczy narysowanych przez 25 ilustratorów, przygotowanego dla Łódź Design Festival w 2013 roku, która w najbliższych dniach będzie miała swoją kolejną – kielecką – prezentację.

Elementarz Polskiego Designu
Od 19 października do listopada 2017 roku
Galeria Instytutu Polskiego w Berlinie

Dodaj komentarz