Paulina Wilk o miastach przyszłości

9 listopada nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazała się nowa książka Pauliny Wilk pt. Pojutrze. O miastach przyszłości.

Paulina Wilk i jej książka „Pojutrze”, fot. Albert Zawada (źródło: materiały prasowe)

Paulina Wilk i jej książka „Pojutrze”, fot. Albert Zawada (źródło: materiały prasowe)

Przyszłość należy do miast. Już teraz żyje w nich połowa ludzkości, a one wciąż się rozrastają. Równolegle z dynamicznym wzrostem w miastach zachodzi wiele innych procesów – metropolie, próbując sprostać nowym wyzwaniom i oczekiwaniom mieszkańców, muszą się zmieniać. Niektóre chcą być miastami sprawiedliwymi, ucieleśniającymi idee równości, inne inwestują w ekologię i nowe technologie, są też takie, i to najczęstsze przypadki, które rozwijają się chaotycznie, bez żadnego planu.

Miasta na naszych oczach stają się poligonami doświadczalnymi, na których ścierają się rozmaite wizje urbanistyczne, filozoficzne idee, marzenia i utopie. Politycy, aktywiści – a czasem szaleni miliarderzy – przeprowadzają na nich eksperymenty o trudnych do odgadnięcia konsekwencjach.

Paulina Wilk postanowiła zmierzyć się z ogromem i fenomenem miasta. Zabiera czytelnika w podróż do dziewięciu metropolii, w których przeszłość i teraźniejszość odważnie spotykają się z przyszłością. Dubaj, Bombaj, Kampala, Songdo, Singapur, Lima, Masdar, Seul i Kopenhaga stają się bohaterami niezwykłej opowieści.

Do kogo należą miasta? Czy możliwe jest miasto idealne? Jak będą wyglądały wielkie metropolie za 10, 30 czy 50 lat?

„Pojutrze. O miastach przyszłości” Pauliny Wilk (źródło: materiały prasowe)

„Pojutrze. O miastach przyszłości” Pauliny Wilk (źródło: materiały prasowe)

Pojutrze to literacki reportaż, dziennik z podróży, pobudzający intelektualnie esej i przede wszystkim popis wyobraźni. Paulina Wilk zestawia to, co widzi, z filozoficznymi koncepcjami, futurystycznymi wizjami i szuka odpowiedzi na pytanie nie tylko o przyszłość miast, ale i o przyszłość człowieka.

Paulina Wilk Pojutrze. O miastach przyszłości
Premiera: 9 listopada
Wydawnictwo Literackie

1 komentarz do artykułu “Paulina Wilk o miastach przyszłości”

  1. Paulina Wilk charakteryzuję poszczególne miasta przez pryzmat ich mieszkańców – i to na pewno jedna z największych zalet książki.
    W każdym z opisywanych miejsc autorka poznaje człowieka, który w nim mieszka, pracuje, z którym wiąże nadzieje i oczekiwania. Dla jednych to miasto rodzinne, pełne tradycji i ważnych zakątków, dla innych to tylko trampolina do osiągnięcia czegoś więcej, do zrobienia kariery i urzeczywistnia wielkich marzeń.

Dodaj komentarz