• 2017-11-10

Nominowani do Design Alive Awards

Ogłoszono nominacje do Design Alive Awards. To już 6. edycja konkursu, w którym nagrody otrzymają: Kreator, Animator oraz Strateg Roku 2017. Ponadto do 22 listopada można oddawać głosy w Plebiscycie Czytelników.

Nominowani do Design Alive Award (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nominowani do Design Alive Award (źródło: materiały prasowe organizatora)

Świadome, kreatywne i kulturotwórcze odpowiadanie na potrzeby zmieniającego się świata i społeczeństwa. Taki klucz wyboru towarzyszy kapitule 6. edycji konkursu Design Alive Awards. Celem organizatorów konkursu jest uhonorowanie osób współtworzących marki, produkty, usługi, przestrzenie oraz wydarzenia, w tym osób animujących przepływ wiedzy, umiejętności i inspiracji. Przez wielu konkurs Design Alive Awards nazywany jest „Oskarami designu”. Nazwa nie wzięła się przypadkowo – twórcą statuetek jest Oskar Zięta – jeden z czołowych polskich projektantów.

W składzie kapituły Design Alive Awards 2017 znaleźli się: Ewa Trzcionka – redaktor naczelna magazynu i portalu „Design Alive” (przewodnicząca Kapituły), Julia Cieszko – zastępczyni Redaktor Naczelnej magazynu „Design Alive”, Weronika Rochacka Gagliardi – strateg designu w firmie doradczej Design Provision, Gosia Sobiczewska – projektantka mody, założycielka marki odzieżowej ESTby ES, Oskar Zięta – architekt, projektant procesów, założyciel i prezes Zieta Prozessdesign, oraz Szymon Sołtysik – dyrektor PR Mazda Polska.

Komu zaś przypadnie tytuł najlepszego w tym roku Stratega? W tej kategorii nominowani są:

 • Ewa Janczukowicz-Cichosz i Paulina Kisiel, Gdynia Design Days. Za jubileuszową edycję Gdynia Design Days bogatą w autorskie projekty i wystawy na wysokim poziomie merytorycznym oraz za pokazywanie wszechstronności designu – od kreacji, przez produkcję, trendy, biznes, po świetnie przemyślane aktywności dla dzieci.
 • Agata Matlak-Lutyk i Hanna Ferenc Hilsden, partnerki w firmie Balagan. Za konsekwencję w tworzeniu charakteru marki opartej na koncepcie podwójnych korzeni między Warszawą i Tel Awiwem oraz wysokiej jakości rzemieślniczej wytwarzanych akcesoriów i obuwia ze skóry.
 • Paweł Garus i Jerzy Woźniak, partnerzy studia mode:lina™. Za stworzenie silnej marki na międzynarodowym rynku projektowania wnętrz komercyjnych oraz utrzymanie charakterystycznej, estetycznej jakości w projektach wymagających funkcjonalności i indywidualnego podejścia.
 • Kasia Ptak, dyrektor generalna targów Warsaw Home. Za wyczucie luki rynkowej oraz stworzenie i dynamiczny rozwój wydarzenia niezbędnego dla ekonomicznego wzrostu polskiego segmentu wyposażenia wnętrz.
 • Edyta Defratyka, prezes Fundacji KOM. Za propagowanie nowoczesnej edukacji i wspieranie talentów oraz przygotowanie przestrzeni, która wspiera rozwój kreatywności i poczucia estetyki wśród uczniów Szkoły Podstawowej im. Astrid Lindgren w Miliczu.

W kategorii Animator nominacją do nagrody docenieni zostali:

 • Roksana Maślankiewicz i Marcin Talarek, kampanierka w Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska i dyrektor kreatywny w IRL. Za kampanię Dbamy o lepszą codzienność, która dzięki interwencjom projektowo-estetycznym zwraca uwagę, jak ważna jest obserwacja otoczenia i osobiste zaangażowanie w funkcjonowanie naszych społeczności.
 • Ewa Solarz, niezależna kuratorka. Za wystawę i książkę Elementarz Polskiego Designu, które pomogły usystematyzować dziedzictwo tej gałęzi polskiej kultury i gospodarki oraz przekazać je w atrakcyjny sposób szerokiemu gronu odbiorców.
 • Ewa Klekot oraz Arkadiusz Szwed, antropolożka i projektant. Za projekt i wystawę Ludzie z fabryki porcelany, który w piękny formalnie sposób i niezwykle wymownie oddaje hołd pracy rzemieślniczej w fabrykach porcelany.
 • Ewa Nekanda-Trepka i Jarosław Trybuś, dyrektor i zastępca dyrektora ds. merytorycznych Muzeum Warszawy. Za wystawę Rzeczy warszawskie i działania jej towarzyszące, które wybiły Muzeum Warszawy na jedno z najbardziej interesujących estetycznie i merytorycznie jednostek kultury w kraju.
 • Jacek Wielebski, aktywista, założyciel stowarzyszenia Traffic design. Za skuteczne działanie „u podstaw” w walce o ład w przestrzeni publicznej. Za szukanie i wykorzystywanie możliwości na realne i efektywne działania, takie jak współpraca przy odnowie fasad gdyńskiego osiedla.

Z kolei o tytuł Kreatora roku 2017 zawalczą:

 • Dominika Buck i Paweł Buck, projektanci wnętrz i założyciele Buck Studio. Za projekty: restauracji Campo, cukierni Nanan i bistro Dinette. Za kompleksowe tworzenie tożsamości miejsc i współtworzenie strategii ich działania oraz zaproponowanie i utrzymanie charakterystycznego stylu projektowania wnętrz publicznych.
 • Maja Ganszyniec, projektantka. Za projekty tworzone dla IKEA oraz Comforty, które w ostatnich latach systematycznie wprowadzają do rzeczywistości piękno i jednocześnie ułatwiają życie w wielu domach na całym świecie.
 • Marcin Rusak, projektant. Za projekt Flora będący niezwykłym estetycznie a opartym na poszukiwaniach materiałowych i technologicznych oraz za myślenie podczas procesu projektowego o relacji przedmiotu z właścicielem.
 • Jacek Kołodziejski, fotograf, artysta wizualny. Za sesje zdjęciowe stworzone dla Muzeum Warszawy oraz dla marki Tre. Za umiejętne tworzenie „martwych natur”, które poprzez kontekst potrafią ożywić przedmiot użytkowy i nadać mu nowe artystyczne znaczenie.
 • Krystian Kowalski, projektant. Za projekty siedzisk Oyster Lounge dla Comforty i Mesh dla MDD, które kontynuują charakterystyczny styl projektanta oraz wyraźnie określają styl i tożsamość marek, dla których pracuje. Za projektowanie pięknych przedmiotów systemowo i systematyczne.

Design Alive Awards
Głosowanie Czytelników: do 22 listopada

Dodaj komentarz