Rusz na ulice obcować ze sztuką

Galeria Rusz w listopadzie zaprasza do pogłębionych, miejskich refleksji i pyta w swoich artystycznych bilbordach o naturę współczesnego świata. Czy ludzie przestali przysłuchiwać się samym sobie, a świat to kraina wiecznej (nie)szczęśliwości? Nowe prace Galerii Rusz pt. Paradoksy, Po co żyć i Kraina można oglądać na bilbordach w Toruniu i Warszawie.

„Kraina”, Galeria Rusz (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Kraina”, Galeria Rusz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Galeria Rusz to autorski projekt artystycznego duetu w składzie Joanna Górska (artysta) i Rafał Góralski (artysta i socjolog). Artyści specjalizują się przede wszystkim w tworzeniu sztuki publicznej – tworzą bilbordy, plakaty, instalacje, murale, animacje, performance i akcje. Projekt jest realizowany od 1999 roku w Toruniu i jest to najdłużej działający projekt tego typu na świecie, gdzie w stałej lokalizacji prezentowane są prace artystyczne. Od września 2013 roku działa również warszawski oddział Galerii Rusz. Artyści prezentują swoje prace na 5 nośnikach bilbordowych, w różnych lokalizacjach stolicy. Ekspozycja jest zmieniana na początku każdego miesiąca.

Jesteśmy współczesnymi, miejskimi humanistami – mówią o sobie artyści. – Wprowadzamy w przestrzeń miejską, która jest odhumanizowana, skomercjalizowana i nasycona reklamami, ludzkie wartości. Nośnik bilbordowy, tradycyjnie używany do ekspozycji komercyjnych reklam, zmienia swoją funkcję i służy tu do prezentacji sztuki. Każdy z nas, członków społeczeństwa, czy tego chce, czy nie, współtworzy rzeczywistość. Celem bilbordów Galerii Rusz jest pokazanie, że możemy stwarzać zarówno pozytywny aspekt rzeczywistości, jak i negatywny.

Tworząc swoją sztukę artyści czerpią inspiracje ze sztuki konceptualnej (Barbara Kruger, Jenny Holzer), poezji wizualnej, twórczości Picassa, Matisse’a, Legera czy Lichtensteina, jak i klasyków polskiej szkoły plakatu.

Artyści byli wyróżnieni licznymi stypendiami i nagrodami – m.in. kilkakrotne stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stypendium Młoda Polska, Nagroda Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego, Nominacja do Nagrody Fundacji Deutsche Bank Spojrzenia. Mają na swoim koncie liczne wystawy w Polsce i za granicą (Londyn, Birmingham, Norwich, Berlin, Nowy Jork, Oakland).

Aktualnie Galeria działa na 7 bilbordach: 2 w Toruniu – Szosa Chełmińska / Targowisko Miejskie, Wały Generała Sikorskiego / CSW – oraz 5 regularnie się zmieniających w Warszawie

Projekt dofinansowano ze środków Miasta Toruń.

Galeria Rusz
Listopad 2017 roku
Warszawa i Toruń

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR