Sezon w pięknie – Heaney

12 listopada Teatr Powszechny w Łodzi zaprasza na kolejną odsłonę cyklu Sezon w pięknie, poświęconego teatralnym prezentacjom poezji – klasycznej i współczesnej.

Sezon w pięknie, „Heaney” (źródło: materiały prasowe teatru)

Sezon w pięknie, „Heaney” (źródło: materiały prasowe teatru)

Tym razem bohaterem spotkania będzie Seamus Heaney i Teresa Radziewicz. Wiersze czytać będą aktorzy Teatru Powszechnego w Łodzi: Karolina Krawczyńska i Jarosław Dziedzic. Spotkanie poprowadzi łódzki poeta Piotr Grobliński.

Seamus Heaney – irlandzki poeta piszący po angielsku, laureat literackiej Nagrody Nobla z 1995 roku, autor kilkunastu tomów poezji, a także dramatów, esejów i tłumaczeń. Urodził się w 1939 roku w hrabstwie Derry w Irlandii Północnej, studiował anglistykę, pracował jako nauczyciel i wykładowca. Jego pierwsza książka wyszła w 1966 roku, ostatnia – w 2010. Zmarł w 2013 roku w Dublinie. Nagrodę Nobla otrzymał – jak to określono w uzasadnieniu – za dzieła charakteryzujące się lirycznym pięknem i etyczną głębią, które sławią cuda dnia powszedniego i żywą przeszłość. Sam o dobrych wierszach pisał w jednym z esejów:

Wiersz ma w sobie instynktowne dążenie za istniejącym w sztuce i życiu odruchem, by nie zadowalać się łatwo tym, co znajome i oswojone, bo to niemal na pewno prowadzi do spokojnego odrętwienia.

To połączenie codziennej swojskości i otwarcia się na zmienność, nowość – znajdowaną wciąż na nowo w codziennym życiu, małej ojczyźnie i osobistej historii charakteryzuje twórczość Heaneya. Pomimo licznych podróży wiele utworów Noblisty opowiada o rodzinnym Derry, o historii, a nawet prehistorii Irlandii. Ważnym motywem jest tu motyw bagna, skrywającego w sobie przeszłość kraju. Sensualna, obrazowa twórczość irlandzkiego poety pozwala elegijny ton zadumy nad przemijaniem łączyć z poetyckim konkretem. Będąc rodzajem osobistej historii, pozostaje bliska naturze i uniwersalna.

Teresa Radziewicz – poetka, autorka książek: lewa strona, Sonia zmienia imię, Samosiejki, rzeczy pospolite. W lipcu 2016 roku w ramach serii Białostocka Kolekcja Filologiczna (Instytut Filologii Polskiej – Uniwersytet w Białymstoku) ukazał się tom wierszy pełno światła, nominowany do nagrody Orfeusza Mazurskiego. Mieszka na Podlasiu.

Sezon w pięknie, Heaney
12 listopada 2017 roku, godz. 16.00
Teatr Powszechny w Łodzi

Dodaj komentarz