• 2017-11-09

Polowanie na czarownice

W tym tygodniu na scenę wraca spektakl baletowy Polowanie na czarownice w choreografii Cathy Marston. Balet ten powstał na kanwie historii Anny Göldi, poddanej brutalnym torturom i straconej w XVIII-wiecznej Szwajcarii za uprawianie czarów. Choreografii towarzyszy barokowa muzyka, w tym fragmenty Czterech pór roku Vivaldiego, a także tekst dramatyczny.

„Polowanie na czarownice” 2017 (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Polowanie na czarownice”, 2017 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Annamiggeli Tschudi zmarła w 1810 roku, prawdopodobnie w polskiej części Ukrainy, z dala od rodzinnej miejscowości Glarus w Szwajcarii, gdzie cieszyła się niecodzienną sławą – gdy miała osiem lat, zatrudniona w jej domu rodzinnym pokojówka Anna Göldi rzekomo rzuciła na nią urok. Kiedy pewnego dnia w jej szklance z mlekiem znaleziono igły i gwoździe uznano, że Göldi włożyła je tam w złym zamiarze. Göldi natychmiast odprawiono, jednakże wkrótce Annamiggeli zaczęła wymiotować igłami i kuleć. W przekonaniu, że Göldi użyła czarów, aby w ten sposób zemścić się, wysłano za nią grupę poszukiwawczą, sprowadzono z powrotem do Glarus i zmuszono do „uleczenia” Annymiggeli – czym dowiodła ona swojej winy. Rzeczywiście, u Annamiggeli doszło do pewnej poprawy zdrowia, a Göldi w następstwie tego poddano torturom i stracono.

Kto jest winny a kto nie w tej straszliwej historii? Kto zgrzeszył przeciwko komu? Czy „żywi” mają prawo osądzać zmarłych?

Premiera zachwyciła publiczność, która spektakl oglądała w niezwykłym napięciu, które potem “odreagowała” długą owacją na stojąco. – Gazeta Wyborcza

Duet Anny Göldi z dr. Tschudi był szczególnie zmysłowy, z płynnymi podniesieniami i momentami potężnej bliskości, które rzeczywiście mogłyby zachwiać spokojem każdego ogniska domowego. – Dance Europe

Tytuł najlepszej tancerki współczesnej i najlepszego tancerza współczesnego w konkursie XI Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury otrzymali, występujący w spektaklu, Karolina Cichy-Szromnik i Paweł Wdówka.

Polowanie na czarownice, Cathy Marston
11 listopada 2017 roku
Opera na Zamku, Szczecin

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR