• 2017-11-09

Pałac Kultury i Nauki na zdjęciach Jacka Foty

Ostatnia, tegoroczna – i jednocześnie pierwsza w 2018 roku – wystawa we wrocawskiej galerii fotograficznej Miejsce przy Miejscu 14, będzie poświęcona Pałacowi Kultury i Nauki w Warszawie na zdjęciach Jacka Foty.

Jacek Fota, "PKiN" (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jacek Fota, „PKiN” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ikona architektury, najbardziej charakterystyczne miejsce w Warszawie – PKiN jest budynkiem tak znanym, że aż przeźroczystym. Są w nim przestrzenie publiczne, otwarte na osoby z zewnątrz, jak sala kongresowa, basen, kawiarnie i muzeum, ale Pałac ma też ciemną stronę – zamkniętą dla zwiedzających: biura, pracownie, warsztaty techniczne, podziemia i Koci Raj. To wszystko, co jest potrzebne, aby ten gigantyczny budynek mógł normalnie funkcjonować.

Jacek Fota jako pierwszy fotograf w Polsce podjął się sfotografowania całego Pałacu Kultury i Nauki i uzyskał dostęp do wszystkich zakamarków tego najbardziej rozpoznawalnego budynku w Polsce. W latach 2013–2014 fotografował te miejsca, tworząc narracje o wewnętrznym życiu Pałacu i ludziach, dla których jest on czymś więcej niż tylko popularnym symbolem stolicy.

Spędziłem tam tyle czasu, że trudno po prostu uciąć wszystko tak z dnia na dzień. Chociaż projekt PKiN został wydany w formie książki w 2015 roku, „relacja” z pałacem ciągle trwa. Nadal chodzę do Pałacu, chociaż od momentu, kiedy skończyłem zdjęcia, już nie tak często. Wciąż leży tam jednak mój statyw. Tam też umawiam się na kawę i większość spotkań. Od czasu do czasu odwiedzam również pana Janka, krawca z Teatru Dramatycznego, u którego poprawiam ubrania. Wpadam też kogoś odwiedzić, na herbatę, zwyczajnie pogadać. Lubię to miejsce i ludzi, których tam poznałem — mówi Jacek Fota.

Wystawa PKiN w Miejscu przy Miejscu 14 podzielona jest na dwa rozdziały. Pierwszy, zaprezentowany w listopadzie 2017, będzie poświęcony samemu budynkowi – jego konstrukcji, przemianom i niedostępnym przestrzeniom. Drugi rozdział, którego otwarcie nastąpi w styczniu 2018 roku, ukaże ludzi, których życie połączone jest z życiem Pałacu. Część fotografii zaprezentowanych na wystawie w MpM14 nie była wcześniej prezentowana, dzięki czemu nawet osoby znające dobrze książkę fotograficzną Jacka Foty, odkryją dodatkowe, jeszcze bardziej pogłębiające narracje.

Jacek Fota, "PKiN" (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jacek Fota, „PKiN” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jacek Fota – fotograf, autor m.in. cyklu zdjęć o Pałacu Kultury i Nauki, wydanego w książce fotograficznej PKiN (2015), autor serii zdjęć o podróży przez Stany Zjednoczone zamkniętej w książce Some Things are Quieter than Others (2014). Laureat 3. miejsca na przeglądzie portfolio podczas Miesiąca Fotografii w Bratysławie (2013), stypendysta Miasta Stołecznego Warszawy (2014 i 2016) oraz stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2016). Związany jest z agencją Anzenberger z Wiednia.

Jacek Fota, PKiN
Od 16 listopada 2017 roku do 26 stycznia 2018 roku
Galeria Miejsce przy Miejscu 14, Wrocław

Dodaj komentarz