• 2017-11-09

Pałac Kultury i Nauki na zdjęciach Jacka Foty

Ostatnia, tegoroczna – i jednocześnie pierwsza w 2018 roku – wystawa we wrocawskiej galerii fotograficznej Miejsce przy Miejscu 14, będzie poświęcona Pałacowi Kultury i Nauki w Warszawie na zdjęciach Jacka Foty.

Jacek Fota, "PKiN" (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jacek Fota, „PKiN” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ikona architektury, najbardziej charakterystyczne miejsce w Warszawie – PKiN jest budynkiem tak znanym, że aż przeźroczystym. Są w nim przestrzenie publiczne, otwarte na osoby z zewnątrz, jak sala kongresowa, basen, kawiarnie i muzeum, ale Pałac ma też ciemną stronę – zamkniętą dla zwiedzających: biura, pracownie, warsztaty techniczne, podziemia i Koci Raj. To wszystko, co jest potrzebne, aby ten gigantyczny budynek mógł normalnie funkcjonować.

Jacek Fota jako pierwszy fotograf w Polsce podjął się sfotografowania całego Pałacu Kultury i Nauki i uzyskał dostęp do wszystkich zakamarków tego najbardziej rozpoznawalnego budynku w Polsce. W latach 2013–2014 fotografował te miejsca, tworząc narracje o wewnętrznym życiu Pałacu i ludziach, dla których jest on czymś więcej niż tylko popularnym symbolem stolicy.

Spędziłem tam tyle czasu, że trudno po prostu uciąć wszystko tak z dnia na dzień. Chociaż projekt PKiN został wydany w formie książki w 2015 roku, „relacja” z pałacem ciągle trwa. Nadal chodzę do Pałacu, chociaż od momentu, kiedy skończyłem zdjęcia, już nie tak często. Wciąż leży tam jednak mój statyw. Tam też umawiam się na kawę i większość spotkań. Od czasu do czasu odwiedzam również pana Janka, krawca z Teatru Dramatycznego, u którego poprawiam ubrania. Wpadam też kogoś odwiedzić, na herbatę, zwyczajnie pogadać. Lubię to miejsce i ludzi, których tam poznałem — mówi Jacek Fota.

Wystawa PKiN w Miejscu przy Miejscu 14 podzielona jest na dwa rozdziały. Pierwszy, zaprezentowany w listopadzie 2017, będzie poświęcony samemu budynkowi – jego konstrukcji, przemianom i niedostępnym przestrzeniom. Drugi rozdział, którego otwarcie nastąpi w styczniu 2018 roku, ukaże ludzi, których życie połączone jest z życiem Pałacu. Część fotografii zaprezentowanych na wystawie w MpM14 nie była wcześniej prezentowana, dzięki czemu nawet osoby znające dobrze książkę fotograficzną Jacka Foty, odkryją dodatkowe, jeszcze bardziej pogłębiające narracje.

Jacek Fota, "PKiN" (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jacek Fota, „PKiN” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jacek Fota – fotograf, autor m.in. cyklu zdjęć o Pałacu Kultury i Nauki, wydanego w książce fotograficznej PKiN (2015), autor serii zdjęć o podróży przez Stany Zjednoczone zamkniętej w książce Some Things are Quieter than Others (2014). Laureat 3. miejsca na przeglądzie portfolio podczas Miesiąca Fotografii w Bratysławie (2013), stypendysta Miasta Stołecznego Warszawy (2014 i 2016) oraz stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2016). Związany jest z agencją Anzenberger z Wiednia.

Jacek Fota, PKiN
Od 16 listopada 2017 roku do 26 stycznia 2018 roku
Galeria Miejsce przy Miejscu 14, Wrocław

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR