• 2017-11-09

Sukces filmów na Festiwalu Polskie Kręgi Sztuki w Chinach

4 listopada projekcją filmu Przypadek w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego został otwarty przegląd 8 Arcydzieł Polskiego Kina. Pokaz spotkał się z olbrzymim zainteresowaniem ze strony chińskich kinomanów, a największa sala w pekińskim China Film Archive wypełniła się do ostatniego miejsca. Wydarzenie jest częścią 2. edycji Festiwalu Polskie Kręgi Sztuki w Chinach, który potrwa do końca grudnia.

2. edycja Festiwalu Polskie Kręgi Sztuki w Chinach – plakat (źródło: materiały prasowe)

2. edycja Festiwalu Polskie Kręgi Sztuki w Chinach – plakat (źródło: materiały prasowe)

W swoim filmie z 1981 roku Kieślowski zastanawia się nad alternatywnymi wersjami ludzkiego losu. Pyta czy w różnych sytuacjach bohater będzie hołdował tym samym wartościom oraz do jakiego stopnia przypadek może wpłynąć na jego biografię. Czy może zmienić wyznawane przez niego poglądy, zdeterminować miejsce jakie zajmie w społeczeństwie? Wyjątkowa struktura narracyjna Przypadku inspirowała wielu filmowców, m.in. Toma Tykwera, który w 1998 roku nakręcił Biegnij, Lola, biegnij.

Informacja o projekcji filmu w ramach przeglądu 8 Arcydzieł Polskiego Kina spotkała się z olbrzymim zainteresowaniem chińskich widzów. Bilety na seans otwarcia wyprzedały się w ekspresowym tempie.

W programie kolejne projekcje. W ramach przeglądu zaprezentowane zostaną jeszcze następujące filmy: Danton i Pan Tadeusz w reżyserii Andrzeja Wajdy, Pociąg Jerzego Kawalerowicza, Mój Nikifor Krzysztofa Krauze, Układ zamknięty Ryszarda Bugajskiego, Miasto 44 Jana Komasy oraz Jesteś bogiem Leszka Dawida.

Przegląd 8 Arcydzieł Polskiego Kina jest częścią 2. edycji Festiwalu Polskie Kręgi Sztuki w Chinach. Projekcje w ramach tego wydarzenia będą odbywały się w Pekinie, w Wuhanie oraz w Fuzhou do końca 2017 roku.

W ramach 2. edycji Festiwalu Polskie Kręgi Sztuki w Chinach polscy artyści przedstawią chińskiej widowni różnorodną i barwną ofertę działań artystycznych. W Pekinie oraz w innych chińskich miastach odbędą się koncerty polskich wykonawców, prezentacja polskiej branży gier wideo, projekcje filmów, wystawa fotografii (W tej sekundzie jesteśmy jednym z nieskończonością) i plakatów (pod hasłem Obojętność zakazana! Warszawa i inne tematy).

W ramach festiwalu zorganizowane zostaną również wykłady i warsztaty z różnych dziedzin sztuki oraz klasa mistrzowska dla muzyków poprowadzona przez Grzegorza Niemczuka – wybitnego pianistę młodego pokolenia, który ma już w swoim dorobku wiele sukcesów na świecie oraz pierwszych wybitnych uczniów.

II Festiwal Polskie Kręgi Sztuki w Chinach
Od 4 listopada do końca grudnia 2017 roku
Chiny

Dodaj komentarz