To jest strajk!

Wystawa w Gdańskiej Galerii Miejskiej prezentuje pracę Jeremiego Dellera Bitwa o Orgreave / Archiwum wykonaną w 2001 roku.

Jeremy Deller, „Bitwa o Orgreave”(źródło: materiały prasowe)

Jeremy Deller, „Bitwa o Orgreave”(źródło: materiały prasowe)

Jest­ to instalacja złożona z różnego rodzaju dokumentów, obiektów, wideo, materiałów dźwiękowych i archiwalnych oraz dokumentacji filmowej odtworzenia (reenactment) starcia górników z policją, które odbyło się w 1984 roku w Orgreave, w Yorkshire w północnej Anglii.

Wystawie towarzyszy program edukacyjny jak również dwujęzyczna publikacja poruszająca problemy klasy robotniczej oraz strajków w obronie demokracji. Przed wernisażem, 10 listopada o godz. 18.30 organizatorzy zapraszają na spotkanie Jana Sowy z artystą Jeremy Dellerem

Jeremy Deller (ur. 1966 r. w Londynie) – mieszka i pracuje w Londynie, ukończył Dulwich College i Courtald Institute of Art (University of London) oraz Historię Sztuki na University of Sussex. Jest jednym z najważniejszych współczesnych artystów brytyjskich. W 2004 zdobył nagrodę Turner Prize. Jest znany z realizacji reenactmentu Bitwa o Orgreave (2001). Jego eklektyzm odnosi się do sztuki popularnej jak i tradycyjnej, folkowych rytuałów oraz anty­ miejskich zwyczajów. Często pracuje kolektywnie.

W 1996 roku praca Acid Brass zaprezentowana na żywo i na CD, dotyczyła zestawienia tradycyjnych zespołów z muzyką współczesną – acid house etc. Ta metoda pracy kontynuowana była The uses of Literacy (Norwich Gallery), gdzie Deller wystawił materiały fanów grupy rockowej Manic Street Preachers, co później zostało wydane w formie publikacji. Praca Folk Archive rozpoczęta w 1999 roku to zbiór dokumentacji różnego rodzaju folkowych tradycji nadal kultywowanych w Anglii. Praca ta została również wystawiona na wystawie Intelligence: New British Art (2000). W 2013 roku Jeremy Deller reprezentował Wielką Brytanię na 55 Biennale w Wenecji.

Jeremy Deller. Bitwa o Orgreave
Kuratorka: Patrycja Ryłko
Od 10 listopada do 30 grudnia 2017 roku
Wernisaż: 10 listopada 2017 roku, godz. 19.30
Gdańska Galeria Miejska 2

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR