Anna Grochowska z Nagrodą Krakowska Książka Miesiąca

Biblioteka Kraków zaprasza na uroczystość wręczenia Nagrody Krakowska Książka Miesiąca dla monografii o Domu Literatów przy ulicy Krupniczej, która odbędzie się 9 listopada w Fili nr 21.

Krakowska Książka Miesiąca – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Krakowska Książka Miesiąca – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nagrodę Krakowskiej Książka Miesiąca w listopadzie otrzymała monografia Wszystkie drogi prowadzą na Krupniczą Anny Grochowskiej – długo wyczekiwana opowieść o legendarnej kamienicy, w której od 1945 roku zamieszkiwała plejada gwiazd polskiej literatury.

W okraszonej licznymi anegdotami książce wykładowczyni Uniwersytetu Jagiellońskiego, badaczki cracovianów, czytelnicy znajdują najważniejsze informacje, często unikatowe, związane ze słynnym Domem Literatów.

Lektura pozwala zapoznać się z jego historią, sportretowaną na tle przemian społeczno-politycznych w kraju, i przyjrzeć się jego najbarwniejszym lokatorom. A wśród nich byli m.in. Tadeusz Peiper, Wisława Szymborska, Sławomir Mrożek, Tadeusz Różewicz, Jerzy Andrzejewski, Stefan Kisielewski. Z biegiem lat zmieniają się pokolenia i mieszkańcy Domu, ale rośnie równocześnie jego znaczenie jako świadectwa obyczajów literackich i związków pomiędzy ludźmi twórczych zawodów.

Słowem – jak zauważa prof. Marta Wyka – zaczyna powstawać legenda podobna do tej opowiadającej o domach pracy twórczej, znajdujących się poza wielkimi miastami.

Wręczenie Nagrody Krakowska Książka Miesiąca
9 listopada o godzinie 18.00
Biblioteka Kraków, Fila nr 21
ul. Królewska 59, Kraków

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR