Anna Grochowska z Nagrodą Krakowska Książka Miesiąca

Biblioteka Kraków zaprasza na uroczystość wręczenia Nagrody Krakowska Książka Miesiąca dla monografii o Domu Literatów przy ulicy Krupniczej, która odbędzie się 9 listopada w Fili nr 21.

Krakowska Książka Miesiąca – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Krakowska Książka Miesiąca – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nagrodę Krakowskiej Książka Miesiąca w listopadzie otrzymała monografia Wszystkie drogi prowadzą na Krupniczą Anny Grochowskiej – długo wyczekiwana opowieść o legendarnej kamienicy, w której od 1945 roku zamieszkiwała plejada gwiazd polskiej literatury.

W okraszonej licznymi anegdotami książce wykładowczyni Uniwersytetu Jagiellońskiego, badaczki cracovianów, czytelnicy znajdują najważniejsze informacje, często unikatowe, związane ze słynnym Domem Literatów.

Lektura pozwala zapoznać się z jego historią, sportretowaną na tle przemian społeczno-politycznych w kraju, i przyjrzeć się jego najbarwniejszym lokatorom. A wśród nich byli m.in. Tadeusz Peiper, Wisława Szymborska, Sławomir Mrożek, Tadeusz Różewicz, Jerzy Andrzejewski, Stefan Kisielewski. Z biegiem lat zmieniają się pokolenia i mieszkańcy Domu, ale rośnie równocześnie jego znaczenie jako świadectwa obyczajów literackich i związków pomiędzy ludźmi twórczych zawodów.

Słowem – jak zauważa prof. Marta Wyka – zaczyna powstawać legenda podobna do tej opowiadającej o domach pracy twórczej, znajdujących się poza wielkimi miastami.

Wręczenie Nagrody Krakowska Książka Miesiąca
9 listopada o godzinie 18.00
Biblioteka Kraków, Fila nr 21
ul. Królewska 59, Kraków

Dodaj komentarz