• 2017-11-07

Aż 7 filmów nominowanych do EFA na 22. Forum Kina Europejskiego Orlen Cinergia

9 grudnia okaże się, komu przypadną w udziale Europejskie Nagrody Filmowe. Natomiast wcześniej nominowane tytuły będzie można zobaczyć podczas 22. Forum Kina Europejskiego Orlen Cinergia w łódzkich kinach Charlie i Helios w dniach od 23 listopada do 2 grudnia. Organizatorem 22. Forum Kina Europejskiego Orlen Cinergia jest Stowarzyszenie Łódź Filmowa.

Kadr z filmu „Twój Vincent” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kadr z filmu „Twój Vincent” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Aż siedem tytułów nominowanych do tegorocznych Europejskich Nagród Filmowych będą mogli obejrzeć widzowie 22. Forum Kina Europejskiego Orlen Cinergia w Łodzi. W gronie tym znalazły się m.in. najnowsze obrazy Andrieja Zwiagincewa, Michaela Hanekego i Yorgosa Lanthimosa, a także film z Polski.

Na Europejską Nagrodę Filmową ma szansę Twój Vincent Polki Doroty Kobieli i Brytyjczyka Hugh Welchmana (Konkurs Polskich Debiutów i Filmów Drugich). Nominowany w kategorii Najlepszy Film Animowany obraz z niezwykłą energią, przy wsparciu ogromnej ekipy artystów–malarzy, ożywia na ekranie, malowane odręcznie klatka po klatce, obrazy układające się w historię życia Vincenta van Gogha.

To wielki zaszczyt mieć w Konkursie Polskich Debiutów i Filmów Drugich pełnometrażową rodzimą animację tej klasy, co Twój Vincent. Po fantastycznej nominacji od Europejskiej Akademii Filmowej, czas teraz na nominację do Oscara od Amerykańskiej Akademii Filmowej. Twój Vincent to pod wieloma względami wyjątkowe dzieło – mówi Krzysztof Spór, dyrektor programowy Cinergii.

W programie sekcji Panorama Europy – Mistrzowie prezentowana będzie Niemiłość Andrieja Zwiagincewa – nominowana do nagród EFA w kategoriach Najlepszy Film Europejski, Najlepszy Reżyser i Najlepszy Scenariusz. To kameralny, ale bardzo sugestywny portret współczesnej Rosji, wyróżniony Nagrodą Jury na tegorocznym Festiwalu w Cannes.

Również trzema nominacjami do EFA (Najlepszy Reżyser, Scenariusz i Aktor) może poszczycić się najnowszy film czołowego reżysera greckiej nowej fali, Yorgosa Lanthimosa, Zabicie świętego jelenia (Panorama Europy – Mistrzowie). Mający szansę na statuetkę EFA Collin Farell wciela się tu w rolę utytułowanego kardiochirurga wiodącego szczęśliwe rodzinne życie u boku pięknej żony (Nicole Kidman) i dwójki dzieci. Do czasu.
Isabelle Huppert i Jean-Louis Trintignant stworzyli sugestywne, godne nominacji EFA dla Najlepszego Aktora i Aktorki, kreacje w Happy End (Panorama Europy – Mistrzowie) Michaela Hanekego. To historia kilku dramatycznych dni z życia bogatej europejskiej rodziny, mieszkającej w Calais, strategicznym punkcie na szlagu imigrantów z Afryki we Francji.

Do tytułu Najlepszej Europejskiej Aktorki nominowana jest również Juliette Binoche, która w filmie Claire Denis Isabelle i mężczyźni (Panorama Europy – Mistrzowie) wciela się w rolę dojrzałej kobiety, która mimo pasm rozczarowań w relacjach z mężczyznami, ciągle próbuje odnaleźć miłość.

Natomiast wyróżniony nominacją dla Najlepszego Aktora Nahuel Pérez Biscayart w przejmującym, nominowanym do tytułu Europejskiego Filmu Roku obrazie 120 uderzeń serca Robina Campillo (Panorama Europy – Festiwalowe Przeboje) wciela się w rolę jednego z liderów francuskiego ruchu ACT UP – AIDS Coalition to Unleash Power – walczącego z obojętnością rządu i koncernów farmaceutycznych wobec szalejącej na początku lat 90. epidemii AIDS.

Kandydujący do tytułu Europejskiego Odkrycia Roku Lato 1993 (Konkurs Europejskich Debiutów i Filmów Drugich) to debiut reżyserki z Katalonii, Carli Simón. To historia sześcioletniej Fridy, która po śmierci matki zostaje wysłana na wieś pod opiekę wujostwa.

Nasz program powstawał przed ogłoszeniem nominacji do tegorocznych Europejskich Nagród Filmowych, czujemy więc wielką satysfakcję, że tyle propozycji z programu Cinergii znalazło uznanie członków EFA już na tym etapie. Na pewno cieszą nominacje dla takich filmów jak 120 uderzeń serca, Lato 1993, Happy End, Niemiłość czy – dla mojego ulubionego obrazu – Zabicie świętego jelenia. Zwracam Państwa uwagę też na nominację aktorską dla Juliette Binoche, która stworzyła niezwykłą i bezpretensjonalną kreację – a o takie coraz trudniej – u Claire Denis w jej najnowszym projekcie Isabelle i mężczyźni. Wszystkie wymienione wyżej produkcje będzie można zobaczyć podczas tegorocznej Cinergii. I chyba najbardziej pragnęłabym, aby te nominacje stały się wskazówką dla widzów, że warto na festiwalowe seanse chodzić, bo być może za moment niektóre z tych filmów, to będą najlepsze tegoroczne tytuły Europy – mówi Anna Serdiukow, dyrektorka artystyczna Cinergii.

22. Forum Kina Europejskiego Orlen Cinergia
Od 23listopada do 2 grudnia
Łódź

Dodaj komentarz