O miłości do architektury w Muzeum Manggha w Krakowie

8 listopada 2017 roku w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha odbędą się 15. urodziny „Autoportretu”, w ramach których będzie miała miejsce projekcja filmu BIG Time o architekcie Bjarkem Ingelsie oraz rozmowa pod tytułem Jak przestaliśmy kochać architekturę.

Logo 15. urodzin „Autoportretu” (źródło: materiały prasowe)

Logo 15. urodzin „Autoportretu” (źródło: materiały prasowe)

Pierwszy numer „Autoportretu” ukazał się jesienią 2002 roku. Joanna Orlik, założycielka i dyrektorka Małopolskiego Instytutu Kultury, opowie o pomyśle na pismo, reakcjach na pierwsze numery i funkcji, jaką miało pełnić.

Film BIG Time pokazuje Bjarkego Ingelsa – cudowne dziecko współczesnej architektury, autora terminu „hedonistyczny zrównoważony rozwoju” – w okresie wdrapywania się na szczyt architektonicznego Parnasu. Życie duńskiego architekta zostało sfilmowane przez Kaspara Astrupa Schrödera podczas siedmiu lat towarzyszenia architektowi z kamerą. Film zaczyna się w momencie, gdy Bjarke wyrusza do Nowego Jorku, aby założyć amerykański oddział pracowni BIG (Bjarke Ingels Group) i równocześnie dowiaduje się o wynikach magnetycznego rezonansu swojego mózgu.

Jak przestaliśmy kochać architekturę to dyskusja o kondycji współczesnej architektury, a także o stosunku do niej uczestników rozmowy, który oscyluje między gwałtowną niechęcią a niemym zachwytem. Ambiwalencja architektury jako narzędzia kapitału i marketingu ściera się w naszej refleksji z uznaniem jej podstawowej funkcji jako narzędzia zapewnienia człowiekowi schronienia i kulturowej roli form architektury i urbanistyki. Tytuł rozmowy nawiązuje do głośnej książki Marcina Wichy Jak przestałem kochać design, w której autor zastanawia się nad niepokojącymi aspektami współczesnego projektowania. W dyskusji udział wezmą: Dorota Jędruch (historyczka sztuki), Roman Rutkowski (architekt) i Marcin Wicha (grafik, pisarz), z którymi rozmawiać będą Marta Karpińska i Dorota Leśniak-Rychlak.

15. urodziny „Autoportretu”
8 listopada 2017 roku o godzinie 18.00
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR