Propaganda w fotografii

Galeria Szara w Katowicach zaprasza na wystawę Odmowa Rafała Milacha realizowaną w ramach Festiwalu Ars Cameralis 2017.

Rafał Milach, Bez tytułu, 2017 (źródło: materiały prasowe)

Rafał Milach, Bez tytułu, 2017 (źródło: materiały prasowe)

W 1971 roku radziecka telewizja wyemitowała program popularno-naukowy prezentujący mechanizmy, za pomocą których można skutecznie manipulować ludzką świadomością. Zaproszona do studia młodzież została poddana eksperymentom, które miały uświadomić telewidzów, w jakim stopniu sugestia i konformizm wpływają na odbiór rzeczywistości eliminując z niej nawet najbardziej oczywiste fakty. Nie będzie specjalnym nadużyciem stwierdzenie, że obraz ten (choć nie wprost) obnażał techniki wykorzystywane na co dzień przez sowiecką władzę. Nikt wówczas nie dostrzegł wywrotowego potencjału tego dzieła – propagandowa tuba reżimu zaprezentowała go jako pozbawioną związku z realiami naukową ciekawostkę.

Współczesne autokracje, a w szczególności te z obszaru poradzieckiego, z dużym sukcesem zaadaptowały przedstawione w programie techniki do zbiorowego zarządzania świadomością obywateli. Stworzyły gigantyczne laboratorium, w którym, bez względu na konsekwencje, powstaje model wzorcowej struktury społecznej.

Odmowa jest próbą wizualnego przedstawienia różnych systemów kontroli i wywierania nacisku. W proces formatowania i przesuwania znaczeń oraz tworzenia nowych ideologii wpisują się zarówno niewinne gesty, jak i sprawdzone zabiegi socjotechniczne. W zależności od regionu różnią się one intensywnością, skalą i metodami, wszystkie natomiast służą konkretnej utopijnej wizji narzucanej przez aparat władzy. Jedynym odnotowanym tu przypadkiem zaburzenia tego schematu był incydent w białoruskim kołchozie Krejwańcy, gdzie oracz Walerij, miejscowy przodownik pracy, mimo wyraźnego polecenia przełożonych, odmówił współpracy z fotografem.

Rafał Milach, Z cyklu „Rekonstrukcja”, 2017 (źródło: materiały prasowe)

Rafał Milach, Z cyklu „Rekonstrukcja”, 2017 (źródło: materiały prasowe)

Rafał Milach (ur. 1978 w Gliwicach) – artysta wizualny, fotograf, autor książek. Podejmuje tematy dotyczące transformacji w dawnym bloku wschodnim. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach oraz Instytutu Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w czeskiej Opawie (obecnie wykładowca tej uczelni). Autor wielokrotnie nagradzanych książek, Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Magnum Foundation i Europejskiej Fundacji Kultury. Laureat wielu konkursów, m.in.: Pictures of the Year International, World Press Photo. Współzałożyciel kolektywu Sputnik Photos. Miał liczne wystawy w Polsce i na świecie. Jego prace znajdują się w kolekcjach Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Fundacji Sztuki Polskiej ING, Muzeum w Gliwicach, Kiyosato Museum of Photographic Arts (Japonia), Brandts w Odense (Dania).

Rafał Milach. Odmowa
Organizatorzy: Fundacja Kultury Audiowizualnej „Strefa Szarej” oraz Instytucja Kultury ArsCameralis Silesiae Superioris
Wernisaż: 8 listopada 2017 roku, godz. 18.00 + koncert John Lake godz. 19.00
Oprowadzanie autorskie Rafała Milacha: 9 listopada 2017 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 9 grudnia 2017 roku
Galeria Szara w Katowicach

Dodaj komentarz