Czerwony monter

Spotkanie z Piotrem Rypsonem, autorem książki Czerwony monter. Mieczysław Berman grafik, który zaprojektował polski komunizm odbędzie się 6 listopada w krakowskiej Spółdzielni Ogniwo. Spotkanie poprowadzi dziennikarz radia TOK FM – Łukasz Wojtusik.

Piotr Rypson, „Czerowny monter. Mieczysław Berman – grafik, który zaprojektował polski komunizm”, Wydawnictwo Karakter (źródło: materiały prasowe organizatora)

Piotr Rypson, „Czerowny monter. Mieczysław Berman – grafik, który zaprojektował polski komunizm”, Wydawnictwo Karakter (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pierwsza publikacja poświęcona w całości jednemu z najważniejszych projektantów graficznych w Polsce. Mieczysław Berman, który w latach 20. i 30. był związany z ruchem komunistycznym i współpracował z opozycyjnymi lewicowymi wydawnictwami, po wojnie stał się jednym z głównych propagandystów pracujących na rzecz komunistycznej władzy. Jego życiowe i polityczne wybory budziły kontrowersje i przez wiele lat utrudniały rzetelną ocenę jego twórczości. Piotr Rypson prezentuje twórczość grafika, pokazując jego ewolucję oraz wpływ, jaki wywarł na polską kulturę wizualną.

 Książka zawiera setki kolorowych reprodukcji – okładek, plakatów i innych projektów Bermana, a także cenne dokumenty, m.in. samokrytykę, jaką złożył on w 1951 roku na posiedzeniu komitetu partii. Piotr Rypson stara się przedstawić możliwie złożony obraz życia i twórczości Bermana, stroni jednak od wydawania jednoznacznych sądów. Te zostawia czytelnikowi.

Piotr Rypson (ur. 1956 r.), krytyk sztuki, historyk sztuki i literatury, publicysta, specjalista w dziedzinie edukacji elektronicznej, kurator. Studiował archeologię śródziemnomorską na Uniwersytecie Warszawskim. Redaktor naczelny pisma artystycznego „Obieg” w latach 1990-1994. Główny Kurator Zbiorów i Galerii w Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim (1993-1996). Wykładowca gościnny Rhode Island School of Design w Providence, USA (1993-1999). Obecnie wicedyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie. Autor wielu książek – m. in.: Piramidy, słońca, labirynty (2002), Książki i Strony. Polska książka awangardowa i artystyczna w XX wieku (2000), Nie gęsi. Polskie projektowanie graficzne 1919-1949 (2011) oraz licznych artykułów, esejów i recenzji drukowanych w Polsce i za granicą.

Spotkanie z Piotrem Rypsonem
Czerwony monter. Mieczysław Berman – grafik, który zaprojektował polski komunizm

6 listopada 2017 roku, godz. 19.00
Spółdzielnia Ogniwo, ul. Paulińska 28, I piętro, Kraków

Dodaj komentarz