• 2017-11-04

Koncert Olympus Mons Trio zainauguruje Współbrzmienia

30 listopada w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu wystąpi Olympus Mons Trio, które wykona utwory współczesnych kompozytorów, otwierając nowy cykl muzyczny Współbrzmienia.

Olympus Mons Trio (źródło: materiały prasowe organizatora)

Olympus Mons Trio (źródło: materiały prasowe organizatora)

Podczas nowego cyklu muzycznego Współbrzmienia. Koncerty muzyki współczesnej w Salonie romantycznym zostaną wykonane utwory artystów tworzących w XX i XXI wieku. Odbiór współczesnych dźwięków, rozbrzmiewających między barokowymi stropami, obiektami z czasów romantyzmu i wirtualnymi śladami Mickiewicza, będzie niecodziennym doświadczeniem. Goście będą mogli przekonać się jak historyczne wnętrza Kamienicy Pod Złotym Słońcem, w której mieści się Muzeum, współbrzmią z kompozycjami napisanymi kilka lat bądź dekad temu.

Pierwszymi artystami tego cyklu będzie Olympus Mons Trio, czyli Aleksandra Demowska-Madejska (altówka), Anna Hajduk (fortepian) oraz Adam Eljasiński (klarnet). Zespół tworzą absolwenci i doktoranci polskich uczelni muzycznych (Warszawa, Łódź, Wrocław), którzy w 2016 roku, już jako Trio powstałe rok wcześniej, otrzymali I nagrodę w International Music Competition – Grand Prize Virtuoso Salzburg. Oprócz szeregu dzieł romantycznych, muzycy mają w swoim repertuarze utwory napisane dla nich przez polskich, młodych kompozytorów, jak Sławomir Zamuszko, Kamil Kosecki, Klaudia Pasternak.

Podczas koncertu 30 listopada wykonają dzieła trzech artystów: Jeana Françaixa, Kamila Koseckiego i Weroniki Ratusińskiej-Zamuszko, która specjalnie na potrzeby Olympus Mons Trio dokonała zmian w utworze Trio, które pierwotnie skomponowane było na skład z wiolonczelą zamiast altówki.

W programie znalazły się zatem Trio na klarnet, altówkę i fortepian Weroniki Ratusińskiej-Zamuszko, premiera Trio Kamila Koseckiego oraz utwór o tym samym tytule Jeana Francaix.

Utwór Weroniki Ratusińskiej-Zamuszko o pięknej kunsztownej formie i miejscami mozaikowym charakterze powstał na zamówienie Fundacji Muzyki Aukso, w ramach projektu Muzyczny Sejsmograf. Prawykonania w oryginalnej obsadzie dokonali muzycy zespołu Nonstrom 22 grudnia 2004 w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. Wieczór w Muzeum Pana Tadeusza będzie premierą jego odmienionej wersji.

Postmodernistyczne Trio Kamila Koseckiego, powstałe na zamówienie Tria Olympus Mons, czerpiąc z melodyki piosenek przedwojennych, łączy melodyjność z witalistycznymi rytmami. W dziele można usłyszeć nawarstwianie harmonii, akordów i rytmu. Utwór nasuwa skojarzenia z muzyką Strawińskiego.

Pięcioczęściowe Trio Jeana Francaix to muzyczna podróż, która przywoła obrazy Prowansji, przeniesie słuchaczy na ruchliwe ulice Paryża, którymi dotrą na kabaretowy wieczór w Moulin Rouge oraz przeniesie w kubistyczny świat Picassa. Całość domkną rytmy inspirowane jazzem oraz rumbą.

Koncert Olympus Mons Trio
w cyklu Współbrzmienia. Koncerty muzyki współczesnej
30 listopada 2017 o godzinie 18.00
Muzeum Pana Tadeusza Zakładu Narodowego im. Ossolińskich
Kamienica Pod Złotym Słońcem, Wrocław

Dodaj komentarz