• 2017-11-04

Koncert Olympus Mons Trio zainauguruje Współbrzmienia

30 listopada w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu wystąpi Olympus Mons Trio, które wykona utwory współczesnych kompozytorów, otwierając nowy cykl muzyczny Współbrzmienia.

Olympus Mons Trio (źródło: materiały prasowe organizatora)

Olympus Mons Trio (źródło: materiały prasowe organizatora)

Podczas nowego cyklu muzycznego Współbrzmienia. Koncerty muzyki współczesnej w Salonie romantycznym zostaną wykonane utwory artystów tworzących w XX i XXI wieku. Odbiór współczesnych dźwięków, rozbrzmiewających między barokowymi stropami, obiektami z czasów romantyzmu i wirtualnymi śladami Mickiewicza, będzie niecodziennym doświadczeniem. Goście będą mogli przekonać się jak historyczne wnętrza Kamienicy Pod Złotym Słońcem, w której mieści się Muzeum, współbrzmią z kompozycjami napisanymi kilka lat bądź dekad temu.

Pierwszymi artystami tego cyklu będzie Olympus Mons Trio, czyli Aleksandra Demowska-Madejska (altówka), Anna Hajduk (fortepian) oraz Adam Eljasiński (klarnet). Zespół tworzą absolwenci i doktoranci polskich uczelni muzycznych (Warszawa, Łódź, Wrocław), którzy w 2016 roku, już jako Trio powstałe rok wcześniej, otrzymali I nagrodę w International Music Competition – Grand Prize Virtuoso Salzburg. Oprócz szeregu dzieł romantycznych, muzycy mają w swoim repertuarze utwory napisane dla nich przez polskich, młodych kompozytorów, jak Sławomir Zamuszko, Kamil Kosecki, Klaudia Pasternak.

Podczas koncertu 30 listopada wykonają dzieła trzech artystów: Jeana Françaixa, Kamila Koseckiego i Weroniki Ratusińskiej-Zamuszko, która specjalnie na potrzeby Olympus Mons Trio dokonała zmian w utworze Trio, które pierwotnie skomponowane było na skład z wiolonczelą zamiast altówki.

W programie znalazły się zatem Trio na klarnet, altówkę i fortepian Weroniki Ratusińskiej-Zamuszko, premiera Trio Kamila Koseckiego oraz utwór o tym samym tytule Jeana Francaix.

Utwór Weroniki Ratusińskiej-Zamuszko o pięknej kunsztownej formie i miejscami mozaikowym charakterze powstał na zamówienie Fundacji Muzyki Aukso, w ramach projektu Muzyczny Sejsmograf. Prawykonania w oryginalnej obsadzie dokonali muzycy zespołu Nonstrom 22 grudnia 2004 w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. Wieczór w Muzeum Pana Tadeusza będzie premierą jego odmienionej wersji.

Postmodernistyczne Trio Kamila Koseckiego, powstałe na zamówienie Tria Olympus Mons, czerpiąc z melodyki piosenek przedwojennych, łączy melodyjność z witalistycznymi rytmami. W dziele można usłyszeć nawarstwianie harmonii, akordów i rytmu. Utwór nasuwa skojarzenia z muzyką Strawińskiego.

Pięcioczęściowe Trio Jeana Francaix to muzyczna podróż, która przywoła obrazy Prowansji, przeniesie słuchaczy na ruchliwe ulice Paryża, którymi dotrą na kabaretowy wieczór w Moulin Rouge oraz przeniesie w kubistyczny świat Picassa. Całość domkną rytmy inspirowane jazzem oraz rumbą.

Koncert Olympus Mons Trio
w cyklu Współbrzmienia. Koncerty muzyki współczesnej
30 listopada 2017 o godzinie 18.00
Muzeum Pana Tadeusza Zakładu Narodowego im. Ossolińskich
Kamienica Pod Złotym Słońcem, Wrocław

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR