Frazy. Festiwal słowa w piosence

Od 3 do 7 listopada w Poznaniu potrwa Festiwal słowa w piosence Frazy. Będzie można usłyszeć na nim m.in. Smolika, Keva Foxa, Lubelską Federację Bardów, Jacka Bończyka, Macieja Fortunę i Kwartet ProForma z gośćmi. Nie zabraknie też konferencji naukowej i programu dla dzieci.

Festiwal słowa w piosence. Frazy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal słowa w piosence. Frazy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal zainaugurowany zostanie w Sali Ziemi koncertem SMOLIK // KEV FOX feat. Krzysztof Zalewski, czyli wyjątkowym połączeniem polskiej i angielskiej wrażliwości oraz doświadczeń.

Frazy to także Ogólnopolski konkurs piosenki autorskiej o nagrodę im. Jacka Kaczmarskiego. Przesłuchania konkursowe odbędą się 4 listopada od godz. 12.00 w Scenie na Piętrze. W tym roku na konkurs wpłynęło 51 zgłoszeń, z których jury wyłoniło 18 finalistów.

Motywem tegorocznego festiwalu jest pamięć. Pamięć, w której zachowujemy wydarzenia, ludzi i słowa. Twórcy nie zapomnieli także o wielkich artystach, którzy odeszli w czasie między kolejnymi edycjami Fraz: Leonardzie Cohenie i Wojciechu Młynarskim.

Leonard Cohen – wiemy kim jest to koncert piosenek Leonarda Cohena w wykonaniu Kwartetu ProForma i gości m.in. Kazika, Titusa, Romana Kostrzewskiego, który odbędzie się 7 listopada. Podczas przygotowanego specjalnie na Festiwal Frazy koncertu zabrzmią piosenki kanadyjskiego barda w tłumaczeniach Daniela Wyszogrodzkiego.

Piosenki Wojciecha Młynarskiego przypomni Jacek Bończyk reżyser spektaklu Śpiewamy Młynarskiego. W Auli Artis 5 listopada zabrzmią wielkie przeboje (Jesteśmy na wczasach, W Polskę idziemy, Jeszcze w zielone gramy), a także artyści (m.in. Klementyna Umer, Wiktor Zborowski) przypomną utwory poetyckie i obyczajowe (Polska miłość, Tak jak malował pan Chagall, Kocham cię życie).

Trzecią bohaterką związaną z motywem pamięci jest Kazimiera Iłłakowiczówna. Wiersze i postać tej związanej z Poznaniem poetki zainspirowały Macieja Fortunę do stworzenia muzyki i scenariusza koncertu multimedialnego pt. Iłła. Premiera koncertu – stworzonego specjalnie na Frazy – odbędzie się 6 listopada w Auli Artis. To nie tylko piosenki ze słowami Iłłakowiczówny, ale także wizualizacje i unikatowa forma, której na Frazach jeszcze nie było.

Frazy. Festiwal słowa w piosence
Od 3 do 7 listopada 2017 roku
Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu

Dodaj komentarz