• 2017-11-03

Bataille i świt nowych dni

Intrygująca teatralna opowieść, sześcioro tancerzy i przejmujący świat Georges’a Bataille’a, francuskiego pisarza i filozofa – spektakl Bataille i świt nowych dni, grany na najważniejszych polskich scenach tanecznych, tej jesieni rozpocznie nowy cykl kulturalny Biura Wrocław 2016. Pierwsze spotkanie w ramach I’m part of odbędzie się 18 listopada.

„Bataille i świt nowych dni” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Bataille i świt nowych dni” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Podstawą realizacji spektaklu Sławka Krawczyńskiego i Anny Godowskiej były cztery teksty Bataille’a: Doświadczenie wewnętrzne, Łzy erosa, Część przeklęta i Erotyzm. Stanowiły one przedmiot wielokierunkowej pracy badawczej, podczas której autorzy zastosowali metodę pracy ze snami i nieświadomością, rozwijaną od 2005 r. w ramach projektu Taniec śniącego ciała. Doskonały sposób, w jaki autorom udało się przełożyć język filozofa na taniec, intensywność gry aktorskiej i niezwykle sugestywna choreografia sprawiły, że Bataille i świt nowych dni uznany został za jedną z najciekawszych propozycji polskiego tańca współczesnego. Spektakl przebojem zdobył też najważniejsze polskie teatralne sceny i festiwale (Malta Festival, Ciało/Umysł Festiwal, Polska Platforma Tańca).

Sam Georges Bataille to jeden z niewielu myślicieli minionego stulecia, który miał odwagę bezkompromisowo i bezwzględnie zapytać o sens i kształt ludzkiego istnienia. Jego rebelianckie idee uderzały w nowożytną kulturę zbudowaną wokół systemu pracy, która – jak twierdził – wyprowadziła człowieka na jałowe terytoria. Filozof rzuca nam wyzwanie, prowadzi do miejsca, gdzie „wszystkie gwałtowne uczucia zlewają się w jedno”. Jego filozofia w niewypowiedziany wprost sposób wskazuje na taniec.

Realizatorzy:

Scenariusz i reżyseria: Sławek Krawczyński | choreografia: Anna Godowska | tancerze: Aleksandra Bożek-Muszyńska, Natalia Dinges, Paweł Grala, Bartosz Ostrowski, Łukasz Przytarski, Zofia Tomczyk | muzyka, remiksy, live music: Peter Łyczkowski.

Bataille i świt nowych dni
18 listopada 2017 roku, godz. 20.00
Impart Wrocław, ul. Mazowiecka 17

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR