• 2017-11-03

Bataille i świt nowych dni

Intrygująca teatralna opowieść, sześcioro tancerzy i przejmujący świat Georges’a Bataille’a, francuskiego pisarza i filozofa – spektakl Bataille i świt nowych dni, grany na najważniejszych polskich scenach tanecznych, tej jesieni rozpocznie nowy cykl kulturalny Biura Wrocław 2016. Pierwsze spotkanie w ramach I’m part of odbędzie się 18 listopada.

„Bataille i świt nowych dni” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Bataille i świt nowych dni” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Podstawą realizacji spektaklu Sławka Krawczyńskiego i Anny Godowskiej były cztery teksty Bataille’a: Doświadczenie wewnętrzne, Łzy erosa, Część przeklęta i Erotyzm. Stanowiły one przedmiot wielokierunkowej pracy badawczej, podczas której autorzy zastosowali metodę pracy ze snami i nieświadomością, rozwijaną od 2005 r. w ramach projektu Taniec śniącego ciała. Doskonały sposób, w jaki autorom udało się przełożyć język filozofa na taniec, intensywność gry aktorskiej i niezwykle sugestywna choreografia sprawiły, że Bataille i świt nowych dni uznany został za jedną z najciekawszych propozycji polskiego tańca współczesnego. Spektakl przebojem zdobył też najważniejsze polskie teatralne sceny i festiwale (Malta Festival, Ciało/Umysł Festiwal, Polska Platforma Tańca).

Sam Georges Bataille to jeden z niewielu myślicieli minionego stulecia, który miał odwagę bezkompromisowo i bezwzględnie zapytać o sens i kształt ludzkiego istnienia. Jego rebelianckie idee uderzały w nowożytną kulturę zbudowaną wokół systemu pracy, która – jak twierdził – wyprowadziła człowieka na jałowe terytoria. Filozof rzuca nam wyzwanie, prowadzi do miejsca, gdzie „wszystkie gwałtowne uczucia zlewają się w jedno”. Jego filozofia w niewypowiedziany wprost sposób wskazuje na taniec.

Realizatorzy:

Scenariusz i reżyseria: Sławek Krawczyński | choreografia: Anna Godowska | tancerze: Aleksandra Bożek-Muszyńska, Natalia Dinges, Paweł Grala, Bartosz Ostrowski, Łukasz Przytarski, Zofia Tomczyk | muzyka, remiksy, live music: Peter Łyczkowski.

Bataille i świt nowych dni
18 listopada 2017 roku, godz. 20.00
Impart Wrocław, ul. Mazowiecka 17

Dodaj komentarz