• 2017-11-02

Krzesimir Dębski All Stars

Dla projektu Poznań Jazz Legends Krzesimir Dębski przygotował swoje „all stars”, czyli zespół gwiazd, do którego zaprosił nie tylko swoich poznańskich przyjaciół, ale także znamienitych gości. Koncert odbędzie się 19 listopada w Poznaniu w ramach festiwalu Era Jazzu.

Krzesimir Dębski, „All Satrs” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Krzesimir Dębski, „All Stars” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Krzesimir Dębski należy do najznamienitszych osobistości i twórców muzyki. Jego związki z jazzem są tak samo oczywiste, jak jego kariera oraz kreacja poznańskiego środowiska jazzowego.

Kiedy powstawała grupa String Connection zaproszono mnie bym napisał tekst do ich debiutanckiego albumu Workoholic. Zespół doskonale funkcjonował w środowisku, zjednywał sobie przychylność krytyków i zachwyt publiczność. Wydawało mi się wtedy, że – szukając najbliższych skojarzeń – mamy do czynienia z poznańską mutacją Weather Report . Nikt takich analogii nie eksponował, choć tęsknie spoglądaliśmy na jazzowy „wzorzec” ekipy Zawinula i Shortera, rozgrywany przez zespół Dębskiego. Oczywista moda tamtych jazzowych lat narzucała także określone brzmienia i konwencje , ale tylko String Connection wyszedł najzgrabniej z tych fascynacji. Niezaprzeczalna w tym była rola i pozycja lidera Dębskiego, ale także doskonałych muzyków, którzy współtworząc styl zespołu byli jego najznamienitszymi kreatorami – wspomina Dionizy Piątkowski, szef Ery Jazzu.

Zespół założyli (w lutym 1981 roku) skrzypek Krzesimir Dębski, perkusista Krzysztof Przybyłowicz, pianista Janusz Skowron i basista Zbigniew Wrombel. Prawzorem dla nowego zespołu była z pewnością grupa Warsztat, w której wcześniej grali poznańscy muzycy. Popularność String Connection graniczyła z komercyjnym sukcesem muzyki i zespołu. Jazzowe nagrania Dębskiego-Wrombla-Przybyłowicza przyjmowane były jak przeboje gwiazd rocka a sam Krzesimir Dębski stał się niekwestionowaną gwiazdą polskiego jazzu lat osiemdziesiątych a każdy z muzyków przewijających się przez String Connection (m.in. Janusz Skowron, Krzysztof Ścierański, Andrzej Olejniczak) stał się z czasem znamienitym twórcą i ważną postacią polskiego jazzu.

Krzesimir Dębski, All Stars
19 listopada 2017 roku, godz. 19.00
Aula UAM w Poznaniu
Festiwal Era Jazzu w Poznaniu

Dodaj komentarz