• 2017-11-02

Fair Building w Centrum Designu Gdynia

Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia – Centrum Designu Gdynia zaprasza na wystawę, która odniosła sukces na 15. Międzynarodowym Biennale Architektury w Wenecji, zyskując miano jednej z sześciu najlepszych ekspozycji według The New York Times’a. Fair Building, poruszająca kwestię etyki w budownictwie, będzie prezentowana w PPNT Gdynia od 16 listopada do 30 grudnia.

„Fair Building”, Pawilon Polski na Biennale Architektury 2016 (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Fair Building”, Pawilon Polski na Biennale Architektury 2016 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kuratorka wystawy, architektka i projektantka – Dominika Janicka – podejmuje w niej temat, zazwyczaj pomijany oraz bagatelizowany w dyskursie architektonicznym, którym jest wkład robotników w proces budowlany.

Społeczeństwo kupuje coraz więcej produktów spożywczych z naklejką „fair trade”. Wybór butów wywołuje zastanowienie, czy zostały wykonane przez uczciwie opłaconych rzemieślników. Powszecnie krytykuje się firmy odzieżowe upokarzające swoich pracowników i łamiące prawo pracy. Ale czy kiedykolwiek zdarzyło się, że użytkownicy budynku zbojkotowali go ze względu na nieetyczne warunki pracy na budowie? Czy myśli się o bezpieczeństwie budowniczych? Czy proces budowy rozważany jest pod względem etyki pracy?

Celem wystawy Fair Building nie jest szukanie winnych nadużyć, ale stworzenie przestrzeni do zastanowienia się nad tym, jak sprawić, by ten proces był efektywny, a jednocześnie sprawiedliwy. Architektura jest kolektywną pracą, a za jej sukcesem bądź porażką stoją wszyscy zaangażowani. Potrzeby twórców (zaczynając od architektów i inwestorów, a kończąc na pracownikach fizycznych) nie mogą być ignorowane na żadnym etapie. Na efekt finalny nie składa się tylko zewnętrzna fasada, czyli to, co widzimy, oglądając czy użytkując budynek, ale wszystko, co doprowadziło do jego powstania.

„Fair Building” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Fair Building” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pełen program wydarzenia dostępny jest na stronie internetowej Centru Designu Gdynia.

Fair Building
Od 16 listopada do 30 grudnia 2017 roku
Wernisaż: 16 listopada, godz. 18.00
Galeria F0.26, Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia

Dodaj komentarz