• 2017-11-02

Haris Zambarloukos i Kenneth Branagh otworzą Camerimage!

Dla aktorów cały świat jest tylko sceną, a oni na niej występując, wchodzą i znikają, i uzupełniają samymi sobą, swą pasją do słów, gestów i języka ciała, różne role, które przychodzi im odgrywać. Dla scenarzystów pióro mocniejsze jest od miecza, a w świecie stworzonym przez człowieka nie ma nic potężniejszego od nieograniczonej w żaden sposób ludzkiej wyobraźni.

Haris Zambarloukos i Kenneth Branagh na planie  (źródło: materiały prasowe organizatora)

Haris Zambarloukos i Kenneth Branagh na planie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dla reżyserów kluczem do sukcesu jest proces doboru i łączenia talentu oraz potencjału artystycznego wszystkich członków ekipy i obsady, by w ten sposób powołać do życia spójną filmową wizję. Przypominają w tym sensie dyrygentów orkiestr symfonicznych przed i w trakcie ważnych koncertów, prowadzących swych muzyków tak, by każdy wypełnił powierzone mu zadanie, a jednocześnie nie dało się wyróżnić z całości żadnego instrumentu.

Każda z tych profesji wymaga całkowitego oddania, wytężonej pracy, samoświadomości oraz chęci do nieustannej nauki. Powinien wiedzieć to każdy, kto kiedykolwiek pragnął zostać prawdziwym artystą. Jednakże, istnieje niewielka grupa filmowców, którzy odnoszą sukcesy w każdym z tych trzech obszarów. Jednym z nich jest Kenneth Branagh, tegoroczny laureat dwóch Nagród Specjalnych Camerimage. Ten międzynarodowej sławy artysta przyjedzie do Bydgoszczy, by osobiście odebrać na festiwalu Nagrodę im. Krzysztofa Kieślowskiego, wyróżnienie stworzone w hołdzie wybitnemu reżyserowi i humaniście, i jednemu z pierwszych patronów Camerimage, przyznawane wszechstronnym aktorom i aktorkom, którzy swoją pracą wzbogacają sztukę filmową na dziesiątki sposobów. Kenneth Branagh odbierze jednocześnie wraz ze swym przyjacielem i wieloletnim współpracownikiem, Harisem Zambarloukosem, Nagrodę Camerimage dla Duetu Autor Zdjęć – Reżyser.

Obaj artyści przedstawią również festiwalowej publiczności w trakcie Gali Otwarcia swój najnowszy film, trzymający w napięciu kryminał Morderstwo w Orient Expressie, oparty na jednej z najpopularniejszych powieści Agathy Christie.

Kenneth Branagh jest z reguły określany jednym z najwybitniejszych aktorów szekspirowskich ostatniego stulecia i stawiany w jednym szeregu z takimi osobistościami świata kina i teatru jak Laurence Olivier, John Gielgud oraz Alec Guiness. Prawda jest jednak taka, że choć międzynarodową sławę uzyskał w 1989 roku za sprawą swego debitu reżyserskiego, ekranizacji szekspirowskiego Henryka V, Kenneth Branagh może pochwalić się znacznie większą liczbą osiągnięć. Jest między innymi pierwszym w historii artystą nominowanym do Oscara w pięciu różnych kategoriach.

Jako aktor Branagh udowodnił wielokrotnie swój niezwykły talent oraz wszechstronność, pracując w różnych gatunkach i konwencjach. Jako reżyser, nigdy nie osiadł na laurach i starał się w każdym kolejnym projekcie wytyczać nowe ścieżki – poczynając od przepięknie nakręconych adaptacji szekspirowskich sztuk (Henryk V, Wiele hałasu o nic, Hamlet, Stracone zachody miłości, Jak wam się podoba) po współczesny czarny kryminał (Umrzeć powtórnie), gotycki horror (Frankenstein), niezależną komedię (W środku mrocznej zimy), trzymający w napięciu dramat (Pojedynek), film superbohaterski (Thor), dreszczowiec akcji (Jack Ryan: Teoria chaosu), baśń fantasy (Kopciuszek) oraz klasyczną opowieść kryminalną (Morderstwo w Orient Expressie).

Kadr z filmu „Morderstwo w Orient Expressie”  (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kadr z filmu „Morderstwo w Orient Expressie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dość nadmienić, iż projekty, w których występuje, które pisze lub reżyseruje Kenneth Branagh, zawsze mają publiczności do zaoferowania coś więcej, a jednocześnie wyglądają wprost urzekająco. Kenneth Branagh jest bowiem od początku swej kariery w pełni świadomy możliwości kreacji i stylizacji obrazu, dlatego też otacza się niezmiennie autorami zdjęć, którzy rozumieją jego wizje i pomagają mu je przekładać na ekran. W swej karierze reżyserskiej współpracował między innymi z Kennethem MacMillanem (Henryk V), Alexem Thomsonem (Hamlet) oraz Rogerem Prattem (Frankenstein). Jednakże najbardziej owocna okazała się rozpoczęta w 2006, na planie Pojedynku, współpraca z Harisem Zambarloukosem. Młody autor zdjęć nie miał wówczas zbyt wielu osiągnięć na swoim koncie, dopiero wybijał się w branży i został właśnie nazwany przez czasopismo Variety jednym z 10 autorów zdjęć przyszłości.

Premierowy pokaz specjalny filmu odbędzie się 11 listopada w Sali Głównej Opera Nova w Bydgoszczy i będzie częścią Gali Otwarcia Camerimage 2017, obowiązują więc zaproszenia. Morderstwo w Orient Expressie wejdzie do polskich kin 24 listopada. Polskim dystrybutorem jest Imperial – CinePix Sp. z o. o.

25. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Camerimage 2017 w Bydgoszczy
Od 11 d o 18 listopada 2017 roku

Dodaj komentarz