Anna Cieplak laureatką Nagrody Conrada

Anna Cieplak, autorka powieści Ma być czysto (wydawnictwo: Krytyka Polityczna), została tegoroczną laureatką Nagrody Conrada za najlepszy debiut literacki 2016 roku.

Anna Cieplak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Anna Cieplak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zwycięską książkę wskazali czytelnicy, którzy do północy 28 października mogli głosować na jeden z pięciu debiutów nominowanych przez Kapitułę Nagrody obradującą pod przewodnictwem prof. Michała Pawła Markowskiego. Nagrodę wręczono podczas uroczystej Gali zorganizowanej, tradycyjnie już, w ostatnim dniu Festiwalu Conrada w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

Dzięki Nagrodzie Conrada, zrodzonej w Krakowie inicjatywie przyznawania nagród pisarzom i pisarkom po publikacji pierwszej książki, stopniowo wzrasta zainteresowanie debiutantami w Polsce. Osoby nominowane w tegorocznej edycji podejmują ważne społecznie tematy, dlatego wierzę, że jest to literatura, którą będziemy czytać nie tylko dzisiaj, ale także w kolejnych latach i którą pasjonować się będą kolejne pokolenia czytelników – mówi Andrzej Kulig, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Społecznej, Kultury i Promocji Miasta.

Laureatka, oprócz statuetki, otrzymała nagrodę pieniężną w wysokości 30 tysięcy złotych, możliwość odbycia miesięcznego pobytu rezydencjalnego w Krakowie oraz promocję podczas przyszłorocznego Festiwalu Conrada oraz na łamach „Tygodnika Powszechnego”.

Miarą sukcesu opowieści jest spójność świata, w którym się opowieść toczy i w którym zostaje zrozumiana. Im bardziej świat, w którym, i o którym opowieść się rozwija jest oczywisty, tym mniej narrator ma kłopotu z uzasadnieniem miejsca, z którego przemawia. Udziela głosu swoim bohaterom, ale panuje swobodnie nad ich słowami. Opisuje świat, który widzi, bo świat ten w pełni zasługuje na opis. Ten, kto opowiada, ufa rzeczywistości i ufa swojemu językowi, ale przede wszystkim ufa sobie i to potrójne zaufanie (do świata, do języka i do siebie samego) jest podstawą dobrze skrojonej opowieści, w której wszyscy znajdują upodobanie i schronienie na czas niepogody – mówił w laudacji prof. Michał Paweł Markowski przewodniczący kapituły Nagrody Conrada.

Anna Cieplak – urodzona w 1988 roku animatorka kultury, aktywistka miejska i autorka książki Zaufanie – na co dzień pracuje z dziećmi i młodzieżą (od 2009 w Świetlicy Krytyki Politycznej Na Granicy w Cieszynie). W 2014 roku została nagrodzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego za działalność w zakresie kultury. Jest również stypendystką w ramach programu „Aktywność obywatelska” (2015).

Jestem bardzo szczęśliwa, że jury wybrało moją książkę. Przyznam też, że odczuwam niepokój, choć raczej jestem zadowoloną z życia osobą. Samo hasło festiwalu jest dla mnie naprawdę ważne. Myślę, że niepokój jest uzasadniony, zważając jak wiele się zmieniło w moim życiu w ciągu całego roku. Zmiany są niepokojące ale wierzę, że są oznaką tylko zmian na lepsze – mówiła na scenie Anna Cieplak.

Ma być czysto to przejmująca książka, która opowiada o Polsce, jakiej prawie nie znamy. O brudzie prowincji, gdzie o być albo nie być może zadecydować złośliwa plotka. O dorosłych, którzy są bardziej bezradni niż dzieci. I dzieciach, które muszą dźwigać odpowiedzialność dorosłych. Jakby życie nie było wystarczająco trudne, nad losem ich wszystkich czuwa zmęczony kurator, wielkie państwo polskie.

Anna Cieplak laureatką Nagrody Conrada
29 listopada 2017 roku
Conrad Festival 2017

Dodaj komentarz