6 cech prawdziwego Quality Assurance

Jak to jest w dzisiejszych czasach z działami QA? Czy produkt faktycznie musi być testowany przed oddaniem w ręce użytkowników, nawet jeżeli jest tylko programistycznym kodem? Co kryje się w meandrach pracy testera? Czy aby zostać testerem trzeba skończyć specjalistyczne studia?

(źródło: materiały prasowe)

(źródło: materiały prasowe)

Quality Assurance to dążenie do zapewnienie najwyższej jakości produktu końcowego. Spotykamy się z tą dziedziną w niemal każdej branży. Jednakże to właśnie QA w sektorze informatycznym związane jest z ciekawymi rozwiązaniami – systemowymi i kadrowymi. Działy zapewniania jakości powoli wypełniają się przekwalifikowanymi z mniej intratnych branż specjalistami.

Szał jaki opanował branżę IT w związku z zapewnieniem jakości i szeroko rozumianym testowaniem oprogramowania rozpoczął się wraz z rozwojem technologicznym i pojawieniem się całej masy firm i startupów świadczących usługi informatyczne. Nie bez powodu zresztą – oczekiwania klientów i ich zapewnianie leży właśnie w dużej mierze po stronie QA. Pokutuje tutaj też od wielu lat mylne przekonanie o tym, że testowanie polega tylko na wyszukiwaniu błędów. A przecież przede wszystkim powinno weryfikować poprawność wdrożonych funkcjonalności.

Przedstawiamy 6 cech prawdziwego QA:

  1. Cechy QA – żeby pracować jako QA nie musisz być informatykiem, programistą ani specjalistą od języka ABAP czy też od SAPa. Nie musisz programować. Wystarczą Ci cechy takie jak przenikliwość, umiejętność szukania dziur w systemie, dociekliwość i sumienność. Warto też być odrobinę nieufnym i podważać sensowność pewnych założeń. Przydaje się logika.
  2. QA to nie tylko testy! – Jest to całe spektrum działań, które są konieczne by produkt osiągnął najwyższy poziom jakości.
  3. Samodoskonalenie – oczywiście można skończyć studia z zakresu QA, ale warto też spróbować nauczyć się tego samemu i dokształcać z dostępnych w Internecie źródeł.
  4. Wiedza – rozległa wiedza z zakresu biznesu jest konieczna, podobnie jak elastyczność. Nie tylko metodyki testerskie, ale też wiedza o technikaliach weryfikowanego przez nas produktu.
  5. Odpowiedzialność, transparencja i szacunek – to podstawy każdego zespołu wdrażającego dowolną usługę u klienta (niezależnie od tego czy jest to suplement do rozwiązania SAP ERP czy może zaawansowana aplikacja Business Intelligence, BI). To te trzy cechy wpływają na pracę zespołową. Pozwolą też określić, gdzie schowana jest jakość.
  6. Komunikacja – najważniejszą cechą dobrego testowania i prawidłowego przepływu informacji w zespole Quality Assurance jest komunikacja. Podstawową kwestią nie jest to, że ktoś popełnił błąd, ale to że coś zostało źle zrealizowane, aby dojść do tego etapu kluczową rzeczą jest komunikowanie między członkami zespołu i planowanie następnych działań.

Dodaj komentarz